Bardzo rzadko zawód agenta nieruchomości to pierwsza profesja. Zazwyczaj jest to kolejny zawód, jaki w życiu wykonujemy. Osoby przychodzące do branży pracowały wcześniej jako przedstawiciele handlowi, doradcy ubezpieczeniowi czy finansowi, ale też i jako nauczyciele, księgowi, sportowcy czy …. piloci samolotów. To ciekawe, że wszystkie wcześniejsze doświadczenia zawodowe mogą być świetnie wykorzystane w pracy agenta nieruchomości. Jednak są pewne cechy i predyspozycje które ułatwiają start i zwiększają szanse na sukces. Oto w mojej opinii 6 kluczowych cech agenta nieruchomości, które zwiększają szanse na sukces:
Spis treści
1. Przedsiębiorczość
Agent nieruchomości musi mieć duszę przedsiębiorcy – i to bez względu na formę prawną łączącą agenta z biurem, choć najczęściej jest też przedsiębiorcą także formalnie – gdyż umowa “agencyjna” jest jedną z najczęściej występujących sposobów współpracy w branży nieruchomości. Kluczowe będą umiejętności wyznaczania sobie celów, planowania strategii, wdrażania sposobów działania oraz kreatywność. Praca agenta nieruchomości jest w dużej mierze samodzielna, a zarobki w tej branży mają najczęściej charakter prowizyjny. Wynagradzane są więc efekty, a nie same działania. Ale to jest właśnie ten element, który pozwala osiągać wysoki poziom dochodów tym, którzy potrafią robić to skutecznie. Osoby oczekujące stałej pensji, nie potrafiące wziąć odpowiedzialności za własne wyniki finansowe zazwyczaj szybko znajdą inne zajęcie, bardziej adekwatne dla siebie.
2. Cierpliwość
Rozpoczynając karierę w tej branży warto mieć świadomość, że nie zawsze zarobimy w pierwszym miesiącu. Czasem potrzeba 2-3 miesięcy by pojawiła się pierwsza transakcja, a dochody w pierwszym roku działalności mogą być nieregularne. Natomiast wraz z upływem czasu agent nieruchomości nabiera doświadczenia, pewności siebie oraz buduje swój wizerunek. Jego portfel klientów jest zasilany przez powracających klientów i osoby z polecenia. Wiąże się to też ze wzrostem dochodów, które mogą się nawet zwielokrotniać. To nie jest zajęcie na “jeden sezon” i wymaga poduszki finansowej na start. W przeciwnym razie po pierwszych niepowodzeniach można stracić zapał i zmienić zajęcie, bezpowrotnie tracąc swój “wkład początkowy”.
3. Nastawienie na ludzi
Praca agenta nieruchomości ciągłe kontakty, rozmowy, spotkania. Osoby potrafiące budować relacje, które umieją rozmawiać, ale i aktywnie słuchać, szybciej zjednają sobie potencjalnych klientów i pozyskują ich zaufanie. Osoby, które będą unikać kontaktów interpersonalnych często szybko rezygnują i wycofują się z zawodu nie osiągając sukcesu. Podobnie z osobami, które są wyłącznie nastawione na siebie i własne korzyści – gdyż w tej pracy głównym celem jest pomaganie innym ludziom w realizacji ich celów, marzeń czy planów.
4. Systematyczność
Pracując jako agent nieruchomości można łatwo wpaść w pułapkę “roller coastera”. Co to znaczy? To znaczy, że poddając się zewnętrznym czynnikom, w okresach spiętrzenia transakcji agenci nieruchomości czasem zapominają o pozyskiwaniu nowych ofert i klientów. W efekcie po zakończonych transakcjach są w punkcie wyjścia, gdzie muszą rozpocząć na nowo budowanie portfela ofert. Zajmuje im to kolejne 2-3 miesiące, by znów zacząć zarabiać. Taka niestabilność finansowa przypominam właśnie jazdę na kolejce górskiej – na górze jestem bogaty, zarabiam – a potem zjeżdżam szybko na dół i okazuje się, że jestem biedny – nie mam pieniędzy, i muszę mozolnie wspinać się na kolejną górkę…. Systematyczność pozwala pracować na równym poziomie, bez względu na ilość bieżących spraw. Są zadania w pracy agenta nieruchomości, które trzeba wykonywać regularnie co gwarantuje stabilne dochody i mniej stresu. Osoby, które nie radzą sobie z systematycznością po kilku takich cyklach często zmieniają pracę, gdyż formuła “roller coastera” jest dla nich zbyt stresująca, a nie potrafią jej przeciwdziałać.
5. Umiejętność planowania i organizacji własnego czasu
Dużym plusem tego zawodu jest elastyczność czasu pracy. Ale jeśli podejdziemy do sprawy zbyt elastycznie, czas przecieknie nam przez palce, a efekt będzie mizerny. Dlatego wdrożenie się w regularne planowanie i podsumowywanie działań będzie miało fundamentalne znaczenie. Warto pamiętać, że bycie zapracowanym nie oznacza bycia efektywnym. Natomiast dobre zaplanowanie dnia czy tygodnia pozwala łączyć pracę z obowiązkami rodzinnymi czy osobistymi pasjami i zamiłowaniami.
6. Chęć do nauki i zdobywania wiedzy
Ostatni element kluczowy dla sukcesu agenta to ciągła edukacja, własny rozwój i dokształcanie się. Dobry agent nieruchomości posiada interdyscyplinarną wiedzę, zna rynek, prawo, przepisy, procedury, ale też jest dobrym marketingowcem, korzysta z dostępnych technologii, idzie “z duchem czasu”. Dobry agent potrafi doradzić w wielu obszarach i rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane problemy, ale też usprawnia swój warsztat pracy, wdraża nowe rozwiązania i korzysta z nowoczesnych narzędzi komunikacji, dzięki czemu staje się bardziej efektywny.
Zastanawiasz się czy warto zostać agentem nieruchomości? Rozważasz zmianę kariery i nie wiesz czy ten zawód jest dla Ciebie? Warto sprawdzić się samemu w powyższych obszarach. Praca w nieruchomościach może być świetnym i lukratywnym zajęciem, ale niestety nie każdy się w niej odnajdzie.
Jeśli zainteresował Cię ten fach, czujesz, że mógłbyś się sprawdzić – zadzwoń lub napisz, porozmawiamy. Nasza strona kariery, gdzie znajdziesz więcej informacji: https://kariera-agent.pl/