Agent nieruchomości przyszłości

Agent nieruchomości przyszłości

Agent nieruchomości przyszłości – rozmowa z Marią Krycką, Pawłem Tylem oraz Małgorzatą Korólczyk-Rabek, Doradcami ds. nieruchomości w Białe Lwy – Nieruchomości

Agata Stradomska (AS): Zacznijmy od dalszej przyszłości, jak myślicie za 20-30 lat jak będzie wyglądała praca agenta nieruchomości. Na przykład, czym będziemy dojeżdżać do klientów, a może będziemy dolatywać?

Paweł Tyl (PT): Myślę, że będziemy poruszać się pojazdami autonomicznymi…

Maria Krycka (MK): Ja myślę, że agent nie będzie dojeżdżał, będzie to robił jego przedstawiciel, który będzie robił filmy i będzie zbierał informacje o nieruchomości. Myślę też, że coraz większe znaczenie wizualizacji jest tuż przed nami. Ludzie są wzrokowcami..

PT: Wirtualna rzeczywistość VR, z użyciem specjalnych gogli…. tak to może wyglądać.

AS: A jak myślicie, ile nam czasu potrzeba, abyśmy w taki sposób prezentowali nieruchomości?

Małgorzata Korólczyk-Rabek (MKR): Myślę, że niedużo, bo przecież technologia VR już się pojawia, to nie jest kwestia 20-30 lat, a prędzej kilku, może 5, aby była popularna.

PT: Nie wiem, czy nie szybciej. W Stanach zjednoczonych jest już mocno rozpowszechniona.

MK: Ludzie często podróżują po świecie, stykają się z rozwiązaniami stosowanymi w innych krajach a potem albo je naśladują, albo oczekują podobnych rozwiązań.

AS: Czy ludzie, którzy kupują nieruchomości zaakceptują fakt, że nie będą oglądać osobiście wybranego mieszkania czy domu? Czy jednak prezentacje “na żywo” zostaną?

MKR: Myślę, że będzie tak, jak jest obecnie. Osoby, które kupują nieruchomość dla siebie, będą chciały wejść, zobaczyć, poczuć… i ocenić, czy jest to rzeczywiście miejsce dla nich. Ale w przypadku zakupów inwestycyjnych coraz rzadziej będzie istotna osobista wizyta – wystarczy VR, a nawet zdjęcia czy film…W gruncie rzeczy, to już się dzieje –  inwestorzy coraz częściej nie widzą tego, co kupują.

AS: A gdybyśmy mieli określić kluczowe kompetencje agenta nieruchomości w przyszłości? Może nawet nie wybiegając już w bardzo daleką przyszłość – jak to może wyglądać np. za 5 lat? Jakie umiejętności będą najważniejsze? W czym i w jaki sposób agent będzie mógł pomóc klientom?

MKR: Myślę, że dużą rolę odgrywać będzie doradztwo. Nie sprawdzanie dokumentów czy stricte sprzedaż, a po prostu agent będzie doradcą, któremu będzie można rzeczywiście zaufać. Uważam, że potrzebna jest jakaś interwencja legislacyjna na tym rynku. Dziś każdy robi co chce, jeśli chodzi o pośrednictwo. A dopóki branża się nie  sprofesjonalizuje, trudno będzie o zmiany w społecznym odbiorze tego zawodu. Niemniej, wierzę w to, że za te 5 lat agent będzie miał zupełnie inny wizerunek, a na rynku zostaną ci, którzy faktycznie będą w stanie zapewnić klientom odpowiedni standard usług.

MK: Ja myślę, że wiodący agenci, agenci premium będą musieli brać lekcje emisji głosu – brzmienia głosu, sposobu rozmawiania. Za 5 lat jeszcze więcej będzie komunikacji zdalnej, a tu kluczowy jest ten  pierwszy kontakt jest głosowy. Jest tak z resztą również dzisiaj. No i bardzo liczę na to, że wciąż będą obowiązywać dobre maniery, kindersztuba, umiejętność słuchania ze zrozumieniem. Komunikacja zdecydowanie będzie miała największe znaczenie.

PT: Na rynku już teraz pojawia się coraz więcej firm skupujących nieruchomości i odsprzedających je z zyskiem, czasem po remoncie. Myślę, że to może być kierunek, który będzie się rozwijał. Być może te fundusze inwestycyjne, będą tworzyć własne biura sprzedaży, przez które będą sprzedawać nieruchomości. Na świecie to coraz popularniejszy trend.

MKR: To może być jedna z dróg, głównie dla tych, którym z różnych powodów będzie się spieszyło ze sprzedażą, którzy będą potrzebowali pieniędzy na już. Pozostali jednak będą świadomi, że mogą uzyskać lepszą cenę i wtedy będą potrzebować profesjonalnego agenta, który im w tym pomoże. Ja cały czas liczę, że ten rynek się sprofesjonalizuje i coraz rzadziej będą tu trafiali ludzie tu z przypadku.

AS: Co jeszcze przychodzi Wam do głowy, gdy myślicie o rynku nieruchomości i zawodzie doradcy / agenta nieruchomości w przyszłości? Może jakieś kompetencje czy umiejętności będą szczególnie istotne?

MK: Uważam, że dla agenta nieruchomości kluczowa będzie znajomość języków obcych .

MKR: Zdecydowanie się zgadzam. Będzie jeszcze bardziej multikulturowo i multijęzykowo. Znajomość co najmniej angielskiego i rosyjskiego będzie bardzo istotna.

MK: Warto podkreślić, że rozmowa z klientem w jego ojczystym buduje relacje i zaufanie. Nawet jeśli byłoby to tylko kilka podstawowych słów na wstępie to od razu tworzy się przez to inny klimat rozmowy.

MKR: Agent przyszłości to agent posiadający multikompetencyjny 🙂  Jako doradca musi mieć wiedzę z różnych dziedzin, ale też – co może jest nawet ważniejsze – potrafić znajdywać i pozyskiwać wiedzę. Komunikatywność i komunikacja będą tu kluczowe. Nikt nie wie wszystkiego, ale trzeba wiedzieć, kogo zapytać, gdzie zadzwonić, co sprawdzić. No i oczywiście bardzo ważne będą umiejętności negocjacyjne . Może powstanie nowy zawód – negocjator na rynku nieruchomości? My się w każdym razie już do tego przygotowujemy biorąc udział w odpowiednich szkoleniach 🙂 

PT: Myślę, że będzie wszystko będzie się działo dużo szybciej niż dzisiaj. Agenci aby się dostosować i działać szybciej, siłą rzeczy będą musieli dużo bardziej postawić na specjalizację – pod względem lokalizacji, jak i rodzaju nieruchomości. Ludzie chcą informacji na już, do tego są przyzwyczajeni, więc agent musi być na to gotowy i odpowiadać na bieżąco, znać dzielnice, wszystkie szczegóły dotyczące nieruchomości.

AS: A w jakich mieszkaniach będziemy mieszkać? Będą większe czy mniejsze?

PT: Ja myślę, że mniejsze.

MKR: A moim zdaniem będą dwa trendy – małe mieszkania na wynajem,  zapewniające większą mobilność, blisko centrów dużych miast oraz większe, rodzinne, z przestrzenią.

MK: Domy, blisko miasta, np. Warszawy, z dobrą dobra komunikacją.

AS: A jak myślicie, ile czasu ludzie będą skłonni poświęcić na dojazd do pracy? Czy będą do niej dojeżdżać codziennie?

MKR: Myślę, że nie będą dojeżdżać codziennie. I mniejsze znaczenie będzie miała odległość od miasta, niż to, jak szybko będzie można się tam dostać, jak będą rozwinięte drogi, obwodnice, autostrady… Dobrym czasem dojazdy byłoby max. 30 min.

MK: Kolej, eleganckie wagony, można w nich pracować.

MKR: Samochody będą eko, na prąd, więc cena benzyny nie będzie wpływać na koszty dojazdu. To nawet 60-70 km może być dobrą odległością.

AS: A jak myślicie kredyt czy środki własne, no i czy będzie drożej czy taniej niż dziś w porównaniu do siły nabywczej?

MK: Kredyt

MKR: Kredyt

PT: Myślę, że będzie to ten sam poziom cen w relacji do siły nabywczej, który zresztą się od jakiegoś czasu utrzymuje. Mamy wielu imigrantów, a będzie jeszcze więcej, zapotrzebowanie na mieszkania będzie wzrastać a ceny nie będą spadać.

MK: Też warto zauważyć, że ludzie z prowincji, często wsi, uciekają do miast. Oni też tworzą popyt.

AS: Dziś mamy portale ogłoszeniowe, gdzie ludzie szukają ofert. Ale czy w przyszłości to nie będzie wyglądać tak, że agent będzie chodził ze swoim smartfonem i sprawdzał, co jest w okolicy na sprzedaż? Jak uważacie?

MKR: Taki system przecież już funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych. I myślę, że u nas również z czasem pójdziemy w tym kierunku. Może mapy Googla będą miały tą funkcjonalność?

PT: No właśnie, ciekawe dlaczego jeszcze Google nie poszedł w to?

MKR: No właśnie, ciekawe, przecież dziś te informacje są bardzo rozproszone na różnych portalach i stronach, a Google mógłby zintegrować te informacje.

PT: Ciekawe, czy np. notariusze będą tak potrzebni jak dziś, jeśli byłyby wszystkie bieżące informacje dotyczące nieruchomości pod kliknięciem? 

MKR: To wszystko też jest ciekawe bo z jednej strony jest duża potrzeba informacji, a z drugiej – ochrona danych osobowych. Może rozwiązaniem byłaby jakaś gradacja dostępu do danych, np. informacje wyższego poziomu wymagałyby agenta?

AS: Podsumowując, musimy być przygotowani na zmiany, reagować na bieżąco, uczyć się języków, kindersztuby, słuchać klientów i dalej im pomagać w realizacji ich celów, marzeń i planów. Dziękuję za tą ciekawą rozmowę 🙂 Ciekawe, co będziemy o tym myśleć czytając ten wywiad za lat 5, 10 czy 20 🙂 Czas pokaże.

Maria Krycka – Jest architektem z talentem sprzedażowym.

Potrafi w każdej nieruchomości znaleźć potencjał, wartość niedostrzeganą czasami nawet przez samego właściciela. Uważnie słucha klientów poszukujących nawet bardzo specyficznych adresów i znajduje wymarzoną nieruchomość. Należy do wielu organizacji biznesowych i tam poznaje przyszłych kupujących i sprzedających klientów. W niezwykle skutecznej sprzedaży nieruchomości pomaga jej indywidualne podejście do każdej osoby i bardzo duże grono prywatnych znajomych z Polski i z zagranicy. Jest pasjonatką sprzedaży i to przekłada się na wymierne wyniki jej pracy. Agent Roku 2020 w agencji Białe Lwy w Warszawie.

Poznaj Marię: https://bialelwy.pl/doradcy/agent-nieruchomosci/maria-krycka/475-49366

Paweł Tyl – Nieruchomości to jego pasja.

Związał z nimi całe moje zawodowe życie. Wykorzystuje też każdą okazję, by poszerzyć w tej tematyce swoją wiedzę i horyzonty.

Jednak to relacja z Klientem jest dla niego najważniejsza. Posiadaną wiedzę wykorzystuje do analizy potrzeb, możliwości i potencjału, zarówno nieruchomości, jak i inwestora.

Po pracy czyta książki (historyczne, ekonomiczne, biografie itp.), słucha muzyki elektronicznej, chodzi do kina (filmy dokumentalne to jego ulubione), gra w golfa (na razie tylko na strzelnicy:) ), zwiedza Warszawę (uwielbia i poleca spacery Varsavianistyczne), Polskę i Europę.

Poznaj Pawła: https://bialelwy.pl/doradcy/agent-nieruchomosci/pawel-tyl/475-49342

Małgorzata Korólczyk-Rabek – sprzedawca, marketingowiec i PR-owiec

Jest licencjonowanym doradcą ds. nieruchomości (licencja KIGN nr 1453) z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży, marketingu i PR. Z branżą nieruchomości związana niemal od początku kariery zawodowej. Zaczynała jako hostessa na targach mieszkaniowych, prezentując poszukującym nieruchomości zasady działania jednego z pierwszych na rynku portali ogłoszeniowych! 🙂 Na stanowiskach eksperckich, menedżerskich i doradczych pracowała dla czołowych agencji nieruchomości, deweloperów oraz zarządców. Zdobyte tam doświadczenia z powodzeniem wykorzystuje teraz w pracy pośrednika oraz jako mentor, wspierając edukację i rozwój początkujących agentów. Ukończyła dziennikarstwo ze specjalizacją marketing medialny i public relations na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z prawa na Akademii Leona Koźmińskiego. Jest również absolwentką licznych kursów z zakresu negocjacji, psychologii i sprzedaży.

Wolny czas dzieli między dwie pasje – sport (siatkówka i sporty walki) i powieści kryminalne (nałogowo wręcz: Wojciech Chmielarz, Harlan Coben, czy Stephen King).

Poznaj Małgorzatę: https://bialelwy.pl/doradcy/agent-nieruchomosci/malgorzata-korolczyk-rabek/475-49369

Agata Stradomska – Menadżer, trener, sprzedawca.

Nieruchomości stały się jej pasją, a zajmuje się tym, ponieważ lubi pomagać ludziom.

Jej motto to: “Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.”

Ma interdyscyplinarne wykształcenie, 20 letnie doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klienta, w tym ponad 10 lat w branży nieruchomości. Obecnie jako menedżer agencji nieruchomości Białe Lwy, buduje tą markę na polskim rynku i zarządza 60-osobowym zespołem doradców ds. nieruchomości.

Jest entuzjastą i propagatorem amerykańskiego sposobu pracy w pośrednictwie gdzie filarami są współpraca, wyłączność, aktywny marketing i budowanie wieloletnich relacji z klientami.

Jest również trenerem, szkoleniowcem, autorem kursów dla branży nieruchomości, a także pisze na blogu agataonieruchomosciach.pl

Poznaj Agatę: https://bialelwy.pl/doradcy/agent-nieruchomosci/agata-stradomska/475-49309

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *