Każdy może zostać pośrednikiem nieruchomości, ale nie każdy dobrym! Praca agenta nieruchomości to przede wszystkim niezależność, dobre zarobki i elastyczny czas pracy. Nie ma czasu na nudę i powtarzanie monotonnych czynności. Aby jednak czuć się spełnionym w tym zawodzie i osiągać sukcesy, trzeba spełniać wiele wymagań. Jakich? Przeczytaj!
Spis treści
Podstawa to wiedza
Do wykonywania zawodu pośrednika nie ma wymogu posiadania kierunkowego wykształcenia, ani też zdobycia państwowej licencji. Warto jednak mieć gruntowną wiedzę na temat rynku nieruchomości – bez tego będzie Ci po prostu trudno! Najlepiej zacząć od nauki teorii, aby później sprawdzić, jak funkcjonuje rynek nieruchomości w praktyce. Gdzie zdobędziesz wiedzę? Warto określić swój cel już w liceum. Wybór studiów powinien ograniczać się do ekonomii, budownictwa lub prawa. Często uczelnie oferują specjalizację – w obrocie nieruchomości lub ogólnie gospodarki nieruchomościami. Zawsze możesz przebranżowić się i wybrać studia podyplomowe, dostępne w każdym dużym mieście. Jeśli chcesz wybrać szybszą drogę możesz skorzystać z oferty kursów, szkoleń, warsztatów albo dołączyć do firmy, która zapewnia edukację nowym agentom.
Znajomość trendów nie zaszkodzi
Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie i należy podążać za jego trendami niemal każdego dnia. Musisz interesować się sytuacją gospodarczą kraju i rejonu, w którym pracujesz. Pomoże Ci to oszacować realne wartości nieruchomości, a także skutecznie przeprowadzać negocjacje. Ważne jest podążanie za zmieniającymi się przepisami prawa oraz ogólna wiedza co – gdzie – kiedy załatwić. Czasem sytuacje prawne nieruchomości nie są uregulowane, co zobowiązuje pośrednika nieruchomości do posiadania wiedzy, niezbędnej do przeprowadzenia skutecznej transakcji. Warto mieć pojęcie o sposobach finansowania zakupu nieruchomości lub współpracować z doradcą finansowym.
Musisz mieć „to coś”
Praca pośrednika nie jest dla każdego. Osoba, która nie ma predyspozycji może szybko zniechęcić się i wypalić zawodowo. Jakie są najważniejsze cechy, które wróżą dobra przyszłość w branży nieruchomości? Przede wszystkim ponad przeciętna umiejętność komunikacji. Agent przez cały dzień pracuje wśród ludzi – z zespołem i klientami. Jeśli jesteś typem samotnika, ta praca zdecydowanie nie jest dla Ciebie! Ważne są również umiejętności sprzedaży i negocjacji – jak wiadomo, od nich będzie zależało Twoje wynagrodzenie. Jeżeli nie lubisz sprzedawać, nie będziesz dobrym agentem. Warto mieć spore pokłady empatii i wyczucia chwili. Klienci znajdują się w różnych sytuacjach życiowych, które trzeba zrozumieć, uszanować i okazać wsparcie. To pewien rodzaj zaufania, którego nie można nadwyrężyć. Warto poszerzać horyzonty, być otwartym na nowe, a także na bieżąco dokształcać się. Jeśli nie lubisz uczyć się – nie bież się za ten fach. Umiejętność wyznaczania celów, planowania i doskonałej organizacji czasu to niezbędne minimum, które ułatwi Ci pracę na co dzień.
Zdobądź doświadczenie, później oczekuj…
Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? Warto zapytać w lokalnych biurach nieruchomości. Musisz popisać się swoją wiedzą a przede wszystkim zaangażowaniem. Nie oczekuj od razu intratnych prowizji. Na początku powinno Ci zależeć na możliwość rozwoju i udziału w różnych szkoleniach branżowych. Pokaż co potrafisz, a dopiero później negocjuj stawki.
Aby zarabiać, trzeba „dać coś od siebie”
Doświadczony pośrednik może liczyć na godne zarobki. Co ciekawe, jak wskazują raporty (np. tutaj) pośrednicy zarabiają coraz lepiej i czują się usatysfakcjonowani. Wiele z biur nieruchomości oczekuje założenia własnej działalności gospodarczej, bo to wygodny sposób rozliczania. Niezbędne do wykonywania tej pracy będzie posiadanie prawa jazdy kategorii B. Zaleca się też wykupienie ubezpieczenia OC.
Jeśli jesteś przedsiębiorczy i spełniasz wyżej opisane kryteria – to do dzieła!
[AS 06-02-2020] Agent nieruchomości – zawód marzeń, ale nie dla każdego!