Zapewne słyszeliście o kimś kto zgubił klucze, dokumenty czy pieniądze. Można zagubić też bagaż, telefon….a nawet dziecko! Ale czy można zagubić garaż?
Wydaje się niemożliwe. Wszak on stoi w miejscu, nie rusza się. A jednak, to możliwe. Oto historia.
W obrocie nieruchomościami poruszamy się na dwóch płaszczyznach – tej fizycznej, widzialnej, która jest realnym przedmiotem obrotu, ale też i prawnej, związanej z dokumentami i przepisami. I choć ta druga jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, to jest szalenie ważna i wcale nie mniej (a czasem więcej) jak ta pierwsza.
Garaż czy miejsce postojowe – to nader użyteczny obiekt, pożądany przez wielu posiadaczy czterech kółek. Bo zawsze jest gdzie zaparkować, i bezpieczniej, jeśli teren zamknięty, i bardziej komfortowo, jeśli nie “pod chmurką”. Prywatne miejsca parkingowe przybierają różne formy. Mamy klasyczne garaże: wolnostojące lub w usytuowane w szeregu garaży albo budynkach. Bardzo popularne są miejsca postojowe w hali garażowej lub budynku garażowym. Można też spotkać miejsca postojowe, na otwartym terenie, które są “prywatne”.
W sferze prawnej garaż może być osobną nieruchomością (np. wolnostojący), udziałem w części wspólnej (np. hali garażowej) z prawem do wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca lub miejscem przynależnym do innej nieruchomości (np. do lokalu mieszkalnego).
Dokonując przeniesienia własności garażu lub miejsca postojowego należy dokładnie sprawdzić jego status prawny. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Ten status może ulec zmianie. Pierwsze nabycie nastąpiło w postaci miejsca postojowego przynależnego do mieszkania, ale po jakimś czasie wspólnota dokonała wyodrębnienia lokalu garażowego z części wspólnej, a dotychczasowi posiadacze miejsc przynależnych stali się współwłaścicielami hali garażowej z wyłącznym prawem do korzystania ze swojego miejsca postojowego. Ale o tym sprzedający już zapomniał. I w ten sposób garaż został zagubiony!
Na szczęście ta historia z happy endem. Po kilku dniach po transakcji wyszła pomyłka, a obie strony wróciły do Kancelarii Notarialnej naprawić błąd. To jednak morał z tej opowieści – ostrożnie z garażami 🙂
[AS 20-03-2019] Czy można zagubić garaż?
Zaciekawił Cię ten temat, a może masz jakieś pytanie?
Napisz do mnie: [email protected] lub zadzwoń: 662-307-207
Komentarze
PozyczPodZastaw.pl
Ostrożnie z garażami – bardzo dobry morał! 🙂 I takie historie też się zdarzają, jak widać 🙂
Czym jest pomieszczenie przynależne? - Agata o nieruchomościach
[…] w umowie we właściwy sposób. Spotkałam się z przypadkiem, gdzie został “zgubiony garaż” (“Czy można zagubić garaż” – polecam artykuł na blogu), a także gdy sprzedająca odmówiła przekazania kluczy do […]