Czy można zagubić garaż?

Czy można zagubić garaż?

Zapewne słyszeliście o kimś kto zgubił klucze, dokumenty czy pieniądze. Można zagubić też bagaż, telefon….a nawet dziecko! Ale czy można zagubić garaż?

Wydaje się niemożliwe. Wszak on stoi w miejscu, nie rusza się. A jednak, to możliwe. Oto historia.

W obrocie nieruchomościami poruszamy się na dwóch płaszczyznach – tej fizycznej, widzialnej, która jest realnym przedmiotem obrotu, ale też i prawnej, związanej z dokumentami i przepisami. I choć ta druga jest niewidoczna na pierwszy rzut oka, to jest szalenie ważna i wcale nie mniej (a czasem więcej) jak ta pierwsza.

Garaż czy miejsce postojowe – to nader użyteczny obiekt, pożądany przez wielu posiadaczy czterech kółek. Bo zawsze jest gdzie zaparkować, i bezpieczniej, jeśli teren zamknięty, i bardziej komfortowo, jeśli nie “pod chmurką”. Prywatne miejsca parkingowe przybierają różne formy. Mamy klasyczne garaże: wolnostojące lub w usytuowane w szeregu garaży albo budynkach. Bardzo popularne są miejsca postojowe w hali garażowej lub budynku garażowym. Można też spotkać miejsca postojowe, na otwartym terenie, które są “prywatne”.

W sferze prawnej garaż może być osobną nieruchomością (np. wolnostojący), udziałem w części wspólnej (np. hali garażowej) z prawem do wyłącznego korzystania z oznaczonego miejsca lub miejscem przynależnym do innej nieruchomości (np. do lokalu mieszkalnego).

Dokonując przeniesienia własności garażu lub miejsca postojowego należy dokładnie sprawdzić jego status prawny. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Ten status może ulec zmianie. Pierwsze nabycie nastąpiło w postaci miejsca postojowego przynależnego do mieszkania, ale po jakimś czasie wspólnota dokonała wyodrębnienia lokalu garażowego z części wspólnej, a dotychczasowi posiadacze miejsc przynależnych stali się współwłaścicielami hali garażowej z wyłącznym prawem do korzystania ze swojego miejsca postojowego. Ale o tym sprzedający już zapomniał. I w ten sposób garaż został zagubiony!

Na szczęście ta historia z happy endem. Po kilku dniach po transakcji wyszła pomyłka, a obie strony wróciły do Kancelarii Notarialnej naprawić błąd. To jednak morał z tej opowieści – ostrożnie z garażami 🙂

[AS 20-03-2019] Czy można zagubić garaż?

Zaciekawił Cię ten temat, a może masz jakieś pytanie?

Napisz do mnie: [email protected]  lub zadzwoń: 662-307-207

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *