przekształcenie użytkowania wieczystego

Czy przepisy o uwłaszczeniu gruntów utrudnią sprzedaż nieruchomości?

Wyczekiwana przez wiele osób ustawa dotycząca uwłaszczenia gruntów w użytkowaniu wieczystym na cele mieszkalne może przynieść znaczące komplikacje w obrocie takimi nieruchomościami w przyszłym roku, w szczególności w pierwszych jego miesiącach.

Przekształcenie użytkowania wieczystego a sprzedaż nieruchomości

Jeśli planujemy sprzedać lub kupić nieruchomość – nie należy z tym zwlekać. Zamknięcie transakcji w tym roku może oszczędzić nam wielu stresów i obaw. Wydanie przez urząd dokumentu pozwalającego na sprzedaż uwłaszczonej nieruchomości z mocy ustawy może wynieść nawet 12 miesięcy (a 4 na wniosek właściciela). Łatwo sobie wyobrazić, że już 2.01 wiele osób zapobiegliwie ustawi się w kolejce do urzędu, aby jak najszybciej otrzymać kluczowe zaświadczenie, co spowoduje wydłużenie czasu oczekiwania na dokument.

Choć uwłaszczenie nastąpi 1 stycznia 2019 r. z mocy prawa, to w księgach wieczystych figurować wciąż będzie użytkowanie wieczyste. Dlatego zaświadczenie potwierdzające przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność będzie koniecznym dokumentem, wymaganym przy sporządzaniu aktów notarialnych.

“Przekształcenie następuje ex lege, ale zaświadczenie potwierdza je i jest podstawą wpisu w księdze wieczystej, więc stanowi niezbędną legitymację prawną do dysponowania prawem. Zatem bez zaświadczenia notariusz nie będzie miał podstaw (dokumentów) do zawarcia umowy.” czytamy w rp.pl

Dlatego już dziś warto zastanowić się, czy konsekwencje wprowadzenia ustawy mogą nas dotyczyć. W szczególności jeśli planujemy sprzedać lub kupić nieruchomość w której dziś mamy do czynienia z użytkowaniem wieczystym gruntu – w miarę możliwości zróbmy to jeszcze w tym roku. Również nie zwlekajmy z podpisaniem umowy przenoszącej własność z deweloperem, spółdzielnią, gminą. Jeżeli transakcja musi być dokonana w przyszłym roku (np. ze względów podatkowych) zabezpieczmy się w umowie przedwstępnej dłuższymi terminami jej wykonania, pozwalającymi na uzyskanie koniecznego zaświadczenia z urzędu. I nie zwlekajmy z wystąpieniem o to zaświadczenie – im szybciej o nie wystąpimy, tym szybciej zostanie ono nam wydane.

[AS] 02-10-2018 Czy przepisy o uwłaszczeniu gruntów utrudnią sprzedaż nieruchomości?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *