Czy warto posiadać Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami?

Czy warto posiadać Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami?

Od 2014 r. w wyniku deregulacji zawodu Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, aby ułatwić dostęp do wykonywania tej profesji zniesiono wymóg posiadania licencji zawodowej (Licencja Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami) a także Ministerstwo Infrastruktury zaprzestało wydawania kolejnych państwowych dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Oznacza to, że licencje państwowe pośrednika przestały obowiązywać, a najstarsze wydawane w trybie urzędowym dokumenty były datowane na 2013 r. 

Od tamtego czasu minęło wiele lat, a także nastąpiło wiele zmian w przepisach regulujących zawód pośrednika. I choć wciąż formalne licencje nie są wymogiem dla prowadzonej działalności to istnieje szereg innych uwarunkowań związanych z wykonywaną działalnością w pośrednictwie wynikających m.in z Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami. Działalność pośredników musi spełniać wymogi wielu innych przepisów jak RODO (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), AML/CFT (Przepisy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu), przepisy związane z prawami konumentów (m.in. Ustawa o prawach konsumenta) oraz wiele innych. 

Prowadzenie działalności w obszarze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wymaga także posiadania gruntownej wiedzy z przepisów prawa, podatków czy praktyki rynkowej. Pośrednicy powinni także znać się na marketingu, komunikacji z klientem, biegle korzystać z komputera i wielu narzędzi przydatnych w pracy. Zdobycie kompleksowej wiedzy z obszaru obrotu nieruchomościami wymaga lat praktyki i odbycia wielu szkoleń. 

Niekompetentny pośrednik to nie tylko nieskuteczna osoba, ale też mogąca narazić klienta na stratę. Brak wiedzy przedsiębiorców w wymaganych dziedzinach to także możliwość narażenia się na wysokie kary związane z niestosowaniem się do przepisów czy brakiem obowiązkowych procedur. 

Kurs zawodowy Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami z możliwością uzyskania licencji, umożliwi potwierdzenie posiadania niezbędnych kwalifikacji do prowadzenia biura nieruchomości czy pracy na rynku jako agent nieruchomości albo doradca ds. nieruchomości. To także szansa na uporządkowanie wiedzy, zdobycie nowych informacji a także wdrożenie innowacyjnych rozwiązań we własnym biznesie. Dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki to pewne abc nieruchomości, bez którego ciężko zacząć. Dla wszystkich, to certyfikat wiarygodności i wiedzy, który może być okazywany klientom i stanowić o przewadze konkurencyjnej danego pośrednika czy doradcy. 

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele kursów dla pośredników, a licencje wydają znaczące organizacje rynku nieruchomości. Mając na uwadzę możliwość rozwoju współpracowników zdecydowaliśmy się na uruchomienie Kursów akredytowanych przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami (KIGN). Dzięki tej akredytacji absolwenci naszych programów, którzy pozytywnie zaliczą egzamin otrzymają bezterminową Licencję Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami wydaną przez KIGN oraz wpis w Centralnym Rejestrze Zarządców Nieruchomości KIGN i Pośredników w Obrocie Nieruchomościami KIGN. 

Aktualnie prowadzimy rejestrację na kwietniową edycję Kursu – dla moich znajomych, w tym subskrybentów bloga i ich znajomych mam specjalne warunki – 20% rabat od aktualnej ceny na hasło AGATAONIERUCHOMOSCIACH.PL (wpisane w uwagach przy zamówieniu. Więcej informacji oraz formularz rejestracji znajduje się TUTAJ

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.