Kariera w nieruchomościach

Jak odnieść sukces w biznesie nieruchomości. Część IV – Niezależność, choć pod skrzydłami agencji. Niezależny agent.

Chcąc być przedsiębiorcą na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wybór pomiędzy własnym biurem a franczyzą nie jest jedyną alternatywą. Niezależność, choć pod skrzydłami agencji. Niezależny agent. Ponieważ rolą agenta nieruchomości / doradcy ds. nieruchomości jest pozyskiwanie i obsługa klientów pojawiły się na rynku firmy i organizacje, które zapewniają agentom infrastrukturę i wsparcie a także możliwość korzystania z narzędzi i systemów. Dzięki współpracy z taką firmą agenci mogą się skupić na pracy z klientami przerzucając kwestie administracyjne, technologiczne a i częściowo marketingowe na swojego partnera (agencję nieruchomości, z którą współpracuje). 

Na rynku funkcjonuje co najmniej kilkanaście takich firm, gdzie agenci są niezależnymi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi własną działalność gospodarczą, ale korzystają z brandu, infrastruktury narzędzi i wsparcia innego podmiotu. Kosztem funkcjonowania w takiej strukturze jest najczęściej pewien % od własnych prowizji lub / i miesięczna opłata abonamentowa. Agent ponosi też część kosztów marketingowych związanych z promocją swojej osoby oraz swoich ofert, a także wydatki związane z prowadzeniem działalności (samochód, telefon, księgowa itp.). Często takich agentów współpracujących nazywa się “niezależni”, “stowarzyszeni”, “afiliowani” lub “współzależni”. 

Czym różni się współpraca jako agent stowarzyszony od pracy w biurze nieruchomości?

W niektórych biurach nieruchomości agenci zatrudniani są także w oparciu o umowy cywilnoprawne i działalność gospodarczą – stąd na pierwszy rzut oka można nie dostrzec różnic. Różnice jednak są i to fundamentalne. Poniżej kilka istotnych cech systemu oparego na współpracy: 

  • Dużo większa decyzyjność – pomimo, że firmy mogą wdrażać pewne standardy – to finalne decyzje dotyczące klientów, rynku a także większości warunków współpracy leżą po stronie niezależnego agenta.
  • Efektywny marketing – bo to agent wie, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w danym przypadku i bez ograniczeń może je wdrożyć. 
  • Więcej pieniędzy zostaje w kieszeni agenta – dzięki korzystniejszym niż w tradycyjnych biurach systemom rozliczeń pomimo pewnych kosztów po stronie niezależnego agenta finalnie jego dochód powinien być wyższy niż pracując w czyimś biurze.
  • Brak godzin pracy czy zobowiązania do wykonywania określonych czynności – niezależni agenci sami decydują jak zorganizować sobie swój system i czas pracy.

W praktyce osoby, które działają jako niezależni agenci stowarzyszeni z jakimś podmiotem mają bardzo niską podatność na zmianę systemu współpracy – w szczególności tylko w nieznacznych przypadkach rozważają “przejście na etat do innego biura”. Wolność i niezależność, której doświadczają w tym modelu w zestawieniu z ich umiejętnościami i zaangażowaniem pozwala żyć i pracować w dużym komforcie. Jedną z firm, które współpracują z agentami w modelu niezależnych agentów stowarzyszonych jest agencja Białe Lwy. W mojej opinii systemy oparte o ten model są przyszłością branży. 

W następnej części tego artykułu przedstawię korzyści i usługi, których należy się spodziewać we współpracy z agencjami, które stawiają na niezależność agenta, 

Jeżeli już wiesz, jaką ścieżką podążysz to świetnie, gratuluję decyzji! 

Jeżeli jednak masz wciąż wątpliwości – zapraszam do lektury poprzednich odcinków: Na co trzeba się przygotować, myśląc o własnej niezależnej agencji nieruchomości; Jak sprawdzić franczyzę, aby później nie żałować? oraz Franczyza czy własny brand? Zapraszam do obserwowania bloga.

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *