Chcąc być przedsiębiorcą na rynku pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wybór pomiędzy własnym biurem a franczyzą nie jest jedyną alternatywą. Niezależność, choć pod skrzydłami agencji. Niezależny agent. Ponieważ rolą agenta nieruchomości / doradcy ds. nieruchomości jest pozyskiwanie i obsługa klientów pojawiły się na rynku firmy i organizacje, które zapewniają agentom infrastrukturę i wsparcie a także możliwość korzystania z narzędzi i systemów. Dzięki współpracy z taką firmą agenci mogą się skupić na pracy z klientami przerzucając kwestie administracyjne, technologiczne a i częściowo marketingowe na swojego partnera (agencję nieruchomości, z którą współpracuje).
Na rynku funkcjonuje co najmniej kilkanaście takich firm, gdzie agenci są niezależnymi podmiotami gospodarczymi prowadzącymi własną działalność gospodarczą, ale korzystają z brandu, infrastruktury narzędzi i wsparcia innego podmiotu. Kosztem funkcjonowania w takiej strukturze jest najczęściej pewien % od własnych prowizji lub / i miesięczna opłata abonamentowa. Agent ponosi też część kosztów marketingowych związanych z promocją swojej osoby oraz swoich ofert, a także wydatki związane z prowadzeniem działalności (samochód, telefon, księgowa itp.). Często takich agentów współpracujących nazywa się “niezależni”, “stowarzyszeni”, “afiliowani” lub “współzależni”.
Czym różni się współpraca jako agent stowarzyszony od pracy w biurze nieruchomości?
W niektórych biurach nieruchomości agenci zatrudniani są także w oparciu o umowy cywilnoprawne i działalność gospodarczą – stąd na pierwszy rzut oka można nie dostrzec różnic. Różnice jednak są i to fundamentalne. Poniżej kilka istotnych cech systemu oparego na współpracy:
- Dużo większa decyzyjność – pomimo, że firmy mogą wdrażać pewne standardy – to finalne decyzje dotyczące klientów, rynku a także większości warunków współpracy leżą po stronie niezależnego agenta.
- Efektywny marketing – bo to agent wie, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w danym przypadku i bez ograniczeń może je wdrożyć.
- Więcej pieniędzy zostaje w kieszeni agenta – dzięki korzystniejszym niż w tradycyjnych biurach systemom rozliczeń pomimo pewnych kosztów po stronie niezależnego agenta finalnie jego dochód powinien być wyższy niż pracując w czyimś biurze.
- Brak godzin pracy czy zobowiązania do wykonywania określonych czynności – niezależni agenci sami decydują jak zorganizować sobie swój system i czas pracy.
W praktyce osoby, które działają jako niezależni agenci stowarzyszeni z jakimś podmiotem mają bardzo niską podatność na zmianę systemu współpracy – w szczególności tylko w nieznacznych przypadkach rozważają “przejście na etat do innego biura”. Wolność i niezależność, której doświadczają w tym modelu w zestawieniu z ich umiejętnościami i zaangażowaniem pozwala żyć i pracować w dużym komforcie. Jedną z firm, które współpracują z agentami w modelu niezależnych agentów stowarzyszonych jest agencja Białe Lwy. W mojej opinii systemy oparte o ten model są przyszłością branży.
W następnej części tego artykułu przedstawię korzyści i usługi, których należy się spodziewać we współpracy z agencjami, które stawiają na niezależność agenta,
Jeżeli już wiesz, jaką ścieżką podążysz to świetnie, gratuluję decyzji!
Jeżeli jednak masz wciąż wątpliwości – zapraszam do lektury poprzednich odcinków: Na co trzeba się przygotować, myśląc o własnej niezależnej agencji nieruchomości; Jak sprawdzić franczyzę, aby później nie żałować? oraz Franczyza czy własny brand? Zapraszam do obserwowania bloga.
Komentarze
Jak odnieść sukces w biznesie nieruchomości. Część V. Jak wybrać agencję nieruchomości, w której rozpocząć karierę? (1/2) - Agata o nieruchomościach
[…] Jak sprawdzić franczyzę, aby później nie żałować? oraz Franczyza czy własny brand? Niezależność, choć pod skrzydłami agencji. Niezależny agent. Zapraszam do obserwowania […]