Jak skorzystać z bonifikaty - przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, i czy warto to zrobić?

Jak skorzystać z bonifikaty po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność i czy warto to zrobić?

W nowym roku staniemy się właścicielami gruntów pod budynkami mieszkalnymi, które są obecnie w użytkowaniu wieczystym. Będziemy musieli za to zapłacić, wnosząc przez 20 lat równowartość aktualnej opłaty rocznej. Można też zapłacić z góry, korzystając przy tym z bonifikat. Jak skorzystać z bonifikaty po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność i czy warto to zrobić?

Dla gruntów Skarbu Państwa ustawowa obniżka dla osób fizycznych może osiągnąć nawet 60% – będzie tak wtedy, gdy całkowita spłata nastąpi w pierwszym roku po przekształceniu. W kolejnych latach będzie to odpowiednio: 50%, 40%, 30%, 20% i 10%.

Natomiast, gdy pod budynkami są grunty komunalne, to gminy muszą zdecydować, czy chcą wprowadzić bonifikaty i w jakiej wysokości. W Gdańsku obowiązuje bonifikata w wysokości 95 proc., w Białej Podlaskiej 99 proc., ale są miasta, jak Kraków czy Lublin, gdzie upust wynosi tyle samo co dla gruntów SP, czyli 60 proc. Warszawa kilka razy zmieniała zdanie, ale wygląda że finalnie będzie to jedna z najwyższych obniżek – czyli 98% opłaty przekształceniowej.

Ile to będzie kosztować?

Znając kwotę aktualnej opłaty za użytkowanie wieczyste (roczną) mnożymy ją razy 20 i pomniejszamy o % przysługującej bonifikaty. Przykładowo, jeśli roczna opłata za użytkowanie wieczyste wynosiła 1000 zł – będzie to:

dla gruntów Skarbu Państwa (i innych, gdzie bonifikata jest 60%):

1000*20= 20.000 zł (opłata przekształceniowa)

20.000 * 60% = 12.000 zł (wartość bonifikaty)

20.000 – 12.000 zł = 8.000 zł (jednorazowa spłata z uwzględnieniem bonifikaty)

dla gruntów M. St. Warszawy (i innych, gdzie bonifikata jest 98%):

1000*20= 20.000 zł (opłata przekształceniowa)

20.000 * 98% = 19.600 zł (wartość bonifikaty)

20.000 – 19.600 zł = 400 zł (jednorazowa spłata z uwzględnieniem bonifikaty)

Czy warto to zrobić?

Wszędzie tam, gdzie kwota spłaty jednorazowej po uwzględnieniu bonifikaty jest niższa, niż opłata w pierwszym roku – bezdyskusyjnie warto. W naszym przykładzie – można zapłacić 1000 złotych (rocznie), a można 400 zł (korzystając z bonifikaty). Czyli wpłata z góry zwróci się w pierwszym roku.

W przypadku, gdy mamy niższą bonifikatę (np. 60%) będzie trzeba podjąć decyzję, w oparciu o możliwości finansowe i zasobność portfela. Bo nominalnie jednorazowy wydatek zwróci się nam już po 8 latach. Zobowiązanie do opłaty przekształceniowej będzie obciążać nieruchomość w postaci wpisu w księdze wieczystej. Może zmniejszyć wartości możliwych zabezpieczeń, jeśli np. będziemy chcieli skorzystać z hipoteki – co oznacza, że uzyskamy mniejszy kredyt, niż gdyby nie było tego wpisu. Ponadto, sprzedając nieruchomość kupujący z pewnością będzie chciał zapłacić mniejszą cenę, odejmując od niej przyszłe zobowiązania.

Trzeba pamiętać, że na podjęcie decyzji nie ma dużo czasu. Aby uzyskać najwyższy upust trzeba zdecydować się na to w pierwszym roku po przekształceniu. Potem bonifikata będzie malała.

Jak skorzystać z bonifikaty krok po kroku:

  1. Należy upewnić się kto jest właścicielem gruntu – Skarb Państwa czy jednostka samorządu terytorialnego.
  2. Do właściwego urzędu (w przypadku M. Warszawy – do odpowiedniego Urzędu Dzielnicy) należy złożyć oświadczenie o zamiarze jednorazowego uiszczenia za cały okres opłaty przekształceniowej z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu. Wniosek można napisać samemu, a być może w Urzędach będą dostępne gotowe druki.
  3. Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym na adres Urzędu.
  4. Aby skorzystać z maksymalnej bonifikaty wniosek należy złożyć i wnieść opłatę w pierwszym roku po przekształceniu (dla gruntów, które przekształcą się 01-01-2019 r. – do 29.02.2019 r.).
  5. Po złożeniu wniosku w terminie 14 dni Urząd powinien przekazać informację o wysokości tej opłaty.
  6. W przypadku, gdy wysokość ustalona przez Urząd nie będzie satysfakcjonująca, właściciel będzie mógł złożyć wniosek o ustalenie wysokości opłaty w drodze decyzji administracyjnej.
  7. Jeśli jest więcej współwłaścicieli, wniosek powinien podpisać każdy ze współwłaścicieli.
  8. Warto wskazać nr ksiąg wieczystych nieruchomości – może to przyspieszyć procedurę.
  9. Wniosek nie może być złożony wcześniej niż po 1 stycznia 2019 r.

AS [22-12-2018] „Jak skorzystać z bonifikaty po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność i czy warto to zrobić?”

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.