Jakie błędy popełniają kupujący - w jaki sposób można się ich ustrzec?

Jakie błędy popełniają kupujący – w jaki sposób można się ich ustrzec

Kupowanie nieruchomości może niedoświadczonym osobom wydawać się niezmiernie proste. Są pieniądze (lub możliwość uzyskania kredytu), na rynku jest wiele ofert. Nic tylko wybierać, przebierać i kupować…. Ale kiedy pojawią się pierwsze doświadczenia, w konfrontacji z rynkiem okazuje się, że to wcale nie taki gładki proces, jak się początkowo wydawało. Jakie błędy popełniają kupujący – w jaki sposób można się ich ustrzec?

Bałagan ofertowy

Zazwyczaj kupujący swoją analizę zaczynają od portali ogłoszeniowych. Jest tu wiele ofert, czasem aż zbyt wiele, ale… po wykonaniu kilku maili lub telefonów okazuje się, że:

  • wiele ofert jest nieaktualnych
  • wiele opisów jest bardzo lakonicznych, brak jest możliwości weryfikacji czy spełniają nasze kluczowe parametry
  • wiele ofert się powtarza, i to po kilka razy (a wcale niełatwo rozpoznać duplikat)

Nietrafione propozycje i spóźniony refleks

Część nieruchomości, które kupujący zdecydowali się obejrzeć nie spełnia ich podstawowych założeń. Tu – brak balkonu lub windy (o czym nie było wzmianki w ogłoszeniu), a tu całkiem nietrafiona lokalizacja (z oferty wynikało, że mieszkanie lub dom położony jest zupełnie gdzie indziej). Oglądanie tych ofert było zupełną stratą czasu. Ale były też całkiem ciekawe. Niestety, kiedy kupujący postanowili po jakimś czasie wrócić, aby porozmawiać o zakupie, okazały się już być nieaktualne. 

A kiedy już znajdziemy ten wymarzony dom lub mieszkanie… 

Nabywcy, zachwyceni mieszkaniem czy domem, poddając się wewnętrznej presji, aby “znów nie uciekło sprzed nosa”, nie zawsze dogłębnie sprawdzają wszystkie dokumenty nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej i wpłatą zadatku. Pojawiające się później trudności oraz niepewność zrealizowania transakcji powodują stres i niepotrzebne napięcia. 

Brak wymaganych dokumentów nieruchomości (np. dokumentów potwierdzających legalność zabudowy) może przedłużyć procedurę bankową lub nawet uniemożliwić zakup nieruchomości z kredytem hipotecznym. Źle wybrany doradca kredytowy może także mieć swój udział w komplikacji i wydłużeniu procesu zakupu. 

Lakoniczne lub nieprecyzyjne zapisy w umowie przedwstępnej, która została przygotowana przez osoby nie mające doświadczenia i rozeznania w temacie lub która po prostu została ściągnięta z internetu mogą w trudnych sytuacjach obrócić się przeciwko niedoświadczonym nabywcom. 

Brak oceny technicznej obiektu czy lokalu może spowodować, że nabędziemy nieruchomość w dużo gorszym stanie technicznym niż myśleliśmy, a przez to poniesiemy np. wyższe koszty remontu.

Czy można temu jakoś zaradzić, by ustrzec się problemów?

Kupowanie nieruchomości może być dużo przyjemniejszym procesem, jeśli zdecydujemy się skorzystać z doświadczonego agenta nieruchomości. Wybierając dobrego specjalistę – klienci mogą liczyć na to, że agent nieruchomości przeprowadzi ich przez cały proces zakupu od początku do końca, będzie rekomendował rozwiązania i pozwoli uniknąć wielu czyhających pułapek. 

Oto co mogą zdziałać profesjonalni agenci nieruchomości:

Pomogą w przeanalizowaniu ofert dostępnych na rynku, sprawdzą czy kluczowe wymagania są spełnione, zorganizują oględziny wybranych nieruchomości, doradzą przy wyborze.

Pomogą – dzięki znajomości lokalnego rynku i trendów oraz dostępowi do cen transakcyjnych – ocenić czy oczekiwana przez właścicieli cena nie jest zawyżona, a także wezmą udział w procesie negocjacji, aby uzyskać najlepszą cenę zakupu.

Pomogą w ocenie nieruchomości pod względem formalnym: zostaną sprawdzone dokumenty nieruchomości, a następnie krok po kroku przeprowadzą przez cały proces transakcji aż do przejęcia nieruchomości przez nowych właścicieli. 

W razie potrzeby skontaktują klienta z doradcą kredytowym, podatkowym czy prawnikiem. Zadbają o wiele szczegółów i zarekomendują rozwiązania zwiększające pewność i bezpieczeństwo podczas transakcji. 

AS [02-11-2019] Jakie błędy popełniają kupujący – w jaki sposób można się ich ustrzec

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Beata

    (7 listopada 2019 - 08:28)

    Trafne spostrzeżenia Pani Agato. Faktycznie zakup czy sprzedaż mieszkania wydaje się banalnie proste, jednak jak się rozpocznie już ten proces, okazuje się, jak wielu rzeczy nie wiadomo i ile to kosztuje stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *