Rok 2019 pomału się kończy i wkrótce wkroczymy w kolejny rok 2020. Rozpoczęcie każdego roku nieodłącznie związane jest z nowymi planami, celami czy nadziejami. Ale też i ze zmianami. Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości?
Spis treści
Ceny nieruchomości.
Ceny nieruchomości są wysokie, ale nie widać powodów, dla których miałyby maleć. Dlatego przyszły rok to wciąż rok drogich mieszkań, domów czy działek. I bez znaczenia czy na rynku pierwotnym czy wtórnym ceny będą wysokie. Liczba mieszkań w budowie i wydawanych pozwoleń na budowę nie wskazują, aby rynek pierwotny ograniczał podaż. W przyszłym roku możemy spodziewać się stabilizacji cen nieruchomości, ale też pewnego zmniejszenia popytu.
Kredyty hipoteczne.
Rok 2019 to świetny rok na rynku kredytów hipotecznych. Banku udzieliły ich bardzo dużo, a dodatkowo wzrost cen nieruchomości zwiększył wolumen pożyczonych pieniędzy. W przyszłym roku może nie być już tak optymistycznie, banki przygotowują się do ewentualnego scenariusza pogorszenia sytuacji gospodarczej i zaostrzają warunki udzielania kredytów, co oznacza wprowadzenie bardziej wnikliwej weryfikacji zdolności kredytowej.
Kredyty o stałej stopie procentowej.
Zgodnie z nową rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki powinny oferować klientom nie tylko kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, ale też o stałej stopie procentowej. Takie rozwiązania pomagają lepiej planować budżet domowy, ale też i uniezależniają wysokość rat od zmian stóp procentowych. W przyszłym roku więcej banków ma oferować kredyty o stałej stopie procentowej. Obecnie taki kredyt udzielają trzy banki: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.
Użytkowanie wieczyste.
W myśl przepisów z 2018 r. (nowelizowanych już kilkukrotnie) z dniem 1 stycznia 2019 r. większość właścicieli mieszkań i domów usytuowanych na gruntach w użytkowaniu wieczystym miało stać się ich właścicielami. Rok dobiega końca, a wiele osób wciąż nie wie, czy ich grunty się przekształciły czy też nie. Urzędy nie dostarczają koniecznych do potwierdzenia tego stanu zaświadczeń. Dodatkowo wskazane w przepisach terminy na wypłatę jednorazowej opłaty przekształceniowej, aby skorzystać z maksymalnej bonifikaty nieuchronnie się przybliżają. Na szczęście pojawiła się aktualizacja przepisów, która rozwiązuje ten problem. Opłatę z bonifikatą będzie można wnieść w terminie 2 miesięcy od otrzymania zaświadczenie z urzędu.
Wspólnoty mieszkaniowe.
Od nowego roku zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące wspólnot mieszkaniowych. Tak zwana „Duża Wspólnota” obejmowała budynki co najmniej 8 lokalowe. Podlegała przepisom ustawy o własności lokali, która między innymi nakłada obowiązek powołania lub zlecenia zarządu. Nowelizacja przepisów włącza w ten obowiązek budynki już czterolokalowe. Od nowego roku i tam będą musiały powstać zarządy. Z jednej strony to bardzo dużo korzyści, gdyż w przypadku braku jednomyślności nie można było przeprowadzać np. remontów w takim budynku. Z drugiej strony pojawi się konieczność wynajęcia firmy administrującej, czy zarządzającej finansami wspólnoty, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.
Podatek od nieruchomości.
W przyszłym roku wzrośnie stawka podatku od nieruchomości. Jest to bezpośredni wynik inflacji, która w pierwszym półroczu 2019 wyniosła 1,8 proc. O tyle właśnie wzrosną również stawki podatków i opłat lokalnych w 2020 r.
W przypadku nieruchomości mieszkaniowych zmiana nieznacznie wpłynie na obciążenia podatkowe. Stawka maksymalna za grunty wzrośnie o 1 gr za 1 mkw. powierzchni gruntu (wyniesie 0,5 zł), stawka za mieszkania oraz domy wzrośnie o 2 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków (wyniesie 0,81 zł), a za miejsce garażowe stawka wzrośnie o 15 gr (wyniesie 8,05 zł) za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Dla właścicieli mieszkań oznacza to w skali roku kilkuzłotowe podwyżki.
W przypadku nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą stawka za grunty wzrośnie o 2 gr (wyniesie 0,95 zł), a za budynki o 0,43 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (stawka wyniesie 23,90 zł).
Rok 2020 na rynku nieruchomości.
Rok 2020 może być kolejnym dobrym rokiem na rynku nieruchomości, ale będzie z pewnością rokiem bardziej wymagającym. Wymagającym doświadczenia, wiedzy, uważności, obserwacji trendów. Dlatego warto aby osoby, które będą chciały przeprowadzić transakcję sprzedaży lub zakupu nieruchomości korzystały z usług profesjonalistów, którzy pomogą, doradzą i wskażą najlepsze rozwiązania.
Rok 2019 był dobrym rokiem na rynku nieruchomości. Życzę Państwu, aby nadchodzący 2020 był jeszcze lepszym! Agata
[AS] 22-12-2019 Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości