Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości

Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości

Rok 2019 pomału się kończy i wkrótce wkroczymy w kolejny rok 2020. Rozpoczęcie każdego roku nieodłącznie związane jest z nowymi planami, celami czy nadziejami. Ale też i ze zmianami. Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości?

Ceny nieruchomości.

Ceny nieruchomości są wysokie, ale nie widać powodów, dla których miałyby maleć. Dlatego przyszły rok to wciąż rok drogich mieszkań, domów czy działek. I bez znaczenia czy na rynku pierwotnym czy wtórnym ceny będą wysokie. Liczba mieszkań w budowie i wydawanych pozwoleń na budowę nie wskazują, aby rynek pierwotny ograniczał podaż. W przyszłym roku możemy spodziewać się stabilizacji cen nieruchomości, ale też pewnego zmniejszenia popytu. 

Kredyty hipoteczne.

Rok 2019 to świetny rok na rynku kredytów hipotecznych. Banku udzieliły ich bardzo dużo, a dodatkowo wzrost cen nieruchomości zwiększył wolumen pożyczonych pieniędzy. W przyszłym roku może nie być już tak optymistycznie, banki przygotowują się do ewentualnego scenariusza pogorszenia sytuacji gospodarczej i zaostrzają warunki udzielania kredytów, co oznacza wprowadzenie bardziej wnikliwej weryfikacji zdolności kredytowej. 

Kredyty o stałej stopie procentowej.

Zgodnie z nową rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, banki powinny oferować klientom nie tylko kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej, ale też o stałej stopie procentowej. Takie rozwiązania pomagają lepiej planować budżet domowy, ale też i uniezależniają wysokość rat od zmian stóp procentowych. W przyszłym roku więcej banków ma oferować kredyty o stałej stopie procentowej. Obecnie taki kredyt udzielają trzy banki: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.

Użytkowanie wieczyste.

W myśl przepisów z 2018 r. (nowelizowanych już kilkukrotnie) z dniem 1 stycznia 2019 r. większość właścicieli mieszkań i domów usytuowanych na gruntach w użytkowaniu wieczystym miało stać się ich właścicielami. Rok dobiega końca, a wiele osób wciąż nie wie, czy ich grunty się przekształciły czy też nie. Urzędy nie dostarczają koniecznych do potwierdzenia tego stanu zaświadczeń. Dodatkowo wskazane w przepisach terminy na wypłatę jednorazowej opłaty przekształceniowej, aby skorzystać z maksymalnej bonifikaty nieuchronnie się przybliżają. Na szczęście pojawiła się aktualizacja przepisów, która rozwiązuje ten problem. Opłatę z bonifikatą będzie można wnieść w terminie 2 miesięcy od otrzymania zaświadczenie z urzędu. 

Wspólnoty mieszkaniowe.

Od nowego roku zaczynają obowiązywać zmiany dotyczące wspólnot mieszkaniowych. Tak zwana “Duża Wspólnota” obejmowała budynki co najmniej 8 lokalowe. Podlegała przepisom ustawy o własności lokali, która między innymi nakłada obowiązek powołania lub zlecenia zarządu. Nowelizacja przepisów włącza w ten obowiązek budynki już czterolokalowe. Od nowego roku i tam będą musiały powstać zarządy. Z jednej strony to bardzo dużo korzyści, gdyż w przypadku braku jednomyślności nie można było przeprowadzać np. remontów w takim budynku. Z drugiej strony pojawi się konieczność wynajęcia firmy administrującej, czy zarządzającej finansami wspólnoty, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

Podatek od nieruchomości.

W przyszłym roku wzrośnie stawka podatku od nieruchomości. Jest to bezpośredni wynik inflacji, która w pierwszym półroczu 2019 wyniosła 1,8 proc. O tyle właśnie wzrosną również stawki podatków i opłat lokalnych w 2020 r. 

W przypadku nieruchomości mieszkaniowych zmiana nieznacznie wpłynie na obciążenia podatkowe. Stawka maksymalna za grunty wzrośnie o 1 gr za 1 mkw. powierzchni gruntu (wyniesie 0,5 zł), stawka za mieszkania oraz domy wzrośnie o 2 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków (wyniesie 0,81 zł), a za miejsce garażowe  stawka wzrośnie o 15 gr (wyniesie 8,05 zł) za 1 mkw. powierzchni użytkowej. Dla właścicieli mieszkań oznacza to w skali roku kilkuzłotowe podwyżki. 

W przypadku nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą stawka za grunty wzrośnie o 2 gr (wyniesie 0,95 zł), a za budynki o 0,43 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej (stawka wyniesie 23,90 zł). 

Rok 2020 na rynku nieruchomości.

Rok 2020 może być kolejnym dobrym rokiem na rynku nieruchomości, ale będzie z pewnością rokiem bardziej wymagającym. Wymagającym doświadczenia, wiedzy, uważności, obserwacji trendów. Dlatego warto aby osoby, które będą chciały przeprowadzić transakcję sprzedaży lub zakupu nieruchomości korzystały z usług profesjonalistów, którzy pomogą, doradzą i wskażą najlepsze rozwiązania.

Rok 2019 był dobrym rokiem na rynku nieruchomości. Życzę Państwu, aby nadchodzący 2020 był jeszcze lepszym! Agata

[AS] 22-12-2019 Jakie zmiany nas czekają w 2020 na rynku nieruchomości

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *