Komórka lokatorska, piwnica, schowek i inne pożyteczne dodatki do mieszkań – jak stać się ich posiadaczem ? W dzisiejszych czasach, gdzie każdy metr kwadratowy przestrzeni mieszkalnej jest na wagę złota (dziesiątek tysięcy złotych), schowki, piwnice czy komórki lokatorskie jako dodatkowe pomieszczenia przy mieszkaniach stają się coraz bardziej pożądanym elementem. Pełnią bardzo ważną funkcję dla przechowywania rzeczy, których zawsze jest za dużo.
Kiedyś, zlokalizowane głównie w nieogrzewanych podziemiach budynków wielorodzinnych, były używane do przechowywania ziemniaków, warzyw czy przetworów, albo pełniły funkcje przydomowego warsztatu zdolnego Pana domu. Dziś umiejscowione są także na poziomach kondygnacji mieszkalnych. Pozwalają na gromadzenie mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów, kartonów, rzadko używanych sprzętów czy nawet sezonowych ozdób albo odzieży. Swoje miejsce znajdują tam wózki, narty czy rowery, szczególnie w budynkach w których nie przewidziano na nie dodatkowej przestrzeni.
Dlatego osoby poszukujące mieszkania do zakupu często są zainteresowane taką dodatkową przestrzenią.
Jak można wejść w posiadanie komórki lokatorskiej, piwnicy czy schowka? Czy fakt, że dotychczasowy właściciel użytkował jakieś dodatkowe pomieszczenie automatycznie oznacza, że jego własność przechodzi na kolejnego nabywcę mieszkania? Otóż odpowiedź nie jest taka oczywista. Poniżej postaramy się omówić najczęstsze przypadki.
Komórkę można kupić
Kupując mieszkanie do którego przynależy komórka lokatorska czy schowek kupuje się je w zestawie. Aby tak było, informacja o pomieszczeniu przynależnym (czym jest pomieszczenie przynależne? – ten temat został omówiony w innym artykule) musi znajdować się w księdze wieczystej, w szczególności jej powierzchnia jest uwzględniona w łącznej powierzchni wraz z mieszkaniem w dziale I. Sprzedający lokal mieszkalny jest także właścicielem “pomieszczenia przynależnego”, i sprzedaje całość nieruchomości.
Można też kupić takie dodatkowe powierzchnie nabywając lokal bezpośrednio od dewelopera. W takich przypadkach cena mieszkania jest powiększana o cenę pomieszczeń przynależnych. Ważne, że powstałe połączenie mieszkania i komórki (schowka) jest już prawnie trwałe i każda kolejna transakcja będzie obejmować komplet.
Można korzystać z komórki lokatorskiej w ramach części wspólnej
W starszych budynkach bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie komórki nie kupujemy. Stanowi ona element części wspólnej, a właściciele mieszkań korzystają z przypisanych im komórek czy piwnic w sposób umowny. W takiej sytuacji sprzedający mieszkanie jest posiadaczem dodatkowego pomieszczenia. I w ramach transakcji przekazywane jest to prawo kolejnemu nabywcy. Warto upewnić się, że nie ma konfliktu pomiędzy sąsiadami, co do wykorzystywanych dodatkowych przestrzeni. Można w tej kwestii skonsultować się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej albo firmą administrującą budynkiem. Sytuacje konfliktowe zdarzają się niezmiernie rzadko a mogą wynikać z jakiś samodzielnych wymian pomiędzy lokatorami lub sytuacji samowolnego zajęcia wolnego pomieszczenia. Zazwyczaj w budynkach wielorodzinnych każde mieszkanie ma przypisane jedną piwnicę czy komórkę lokatorską i nie ma problemu z przekazywaniem takiego pomieszczenia kolejnym właścicielom mieszkania.
Można komórkę lokatorską wynająć
Zdarza się, że poza standardową piwnicą czy komórką właściciel korzysta z dodatkowych pomieszczeń np. schowka na piętrze (np. po zsypie) czy dodatkowej piwnicy. I tutaj nie zawsze będzie można przekazać posiadanie kolejnemu właścicielowi. Być może jest kolejka chętnych na ekstra pomieszczenie i w sytuacji, gdy się zwolni otrzyma ją pierwsza osoba z listy oczekujących. Ale to też oznacza, że jeśli w danym budynku są dostępne wolne pomieszczenia w razie zainteresowania mogą zostać wynajęte osobie chętnej za dodatkową miesięczną opłatą. Tą informację można potwierdzić kontaktując się z zarządem wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielnią lub administratorem budynku.
Powyższe przykłady to tylko najczęstsze sytuacje, z jakimi się spotykamy w kwestii piwnic, komórek lokatorskich czy schowków w budynkach wielorodzinnych. Jak widać możliwości związane z dodatkowymi pomieszczeniami są szerokie i jeśli ważne są dla nabywców powinni sprawdzić ich status przed transakcją, aby nie być później zaskoczonym. Jeśli w procesie zakupu korzystasz z obsługi przez agencję nieruchomości – spytaj ich o szczegóły, aby uzyskać wyjaśnienie.
[AS] Komórka lokatorska – jak kupuje się takie pomieszczenia? [03-05-2024]
Komentarze
Emil
A co w przypadku kiedy posiadam 2 komórki lokatorskie , które ze sobą sąsiadują i chciałbym je połączyć. Komórki dzieli cienka ścianka i chciałbym ją wyburzyć alby uzyskać większą przestrzeń. W myśl ustawy nic nie stoi na przeszkodzie ponieważ jestem posiadaczem obu komórek i nie należą one do części wspólnych. Czy mogę przebudować/ połączyć 2 komórki w jedną?
Pozdrawiam
Agata Stradomska
Proponuję kontakt z firmą administrującą budynkiem. To kwestie także związane z bezpieczeństwem budowlanym.
Rafal
A co mogę zrobić aby dokonać zakupu na wlasnosc, pomieszczenia gospodarskiego, które użytkuje?
Jest to stara kamienica z wspólnotą i osobnym zarządcą .
Agata Stradomska
Warto z tym pytaniem zwrócić się do zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej lub firmy administrującej i tam uzyskać informacje, czy jest to możliwe i z jakim wiązałoby się kosztem.
Agata Stradomska
Nie wiem czy będzie to możliwe, tzn. czy dane pomieszczenie będzie mogło być teraz wyodrębnione, aby można było go kupić. Tego typu kwestie można regulować przy wyodrębnieniu lokali np. ustanawiając pomieszczenia przynależne, jednak podejrzewam, że skoro to stara kamienica, pierwszy lokal był wyodrębniony b dawno temu i wtedy nikt nie zwracał uwagi na takie „szczegóły”. Proponuję kontakt z firmą administrującą budynkiem, aby dowiedzieć się czy są jakieś opcje zakupu.