Lokalizacja – to jeden z kluczowych parametrów, który będzie decydował o tym jak długo mieszkanie będzie zalegało na rynku oraz jaki będzie możliwy do uzyskania czynsz najmu. Z drugiej strony, im lepsza lokalizacja – tym mieszkanie będzie droższe w zakupie. Stąd mając określony pewien budżet możemy analizować dostępne nam lokalizacje. Ważnym kryterium, którym powinniśmy się kierować jest komunikacja. Osoby, które wynajmują mieszkania preferują miejsca, skąd mają dobry dojazd (do pracy, na uczelnie, do “miasta”). Bliskość przystanków i liczebność linii, a także możliwość dojścia (dojechania rowerem, hulajnogą) do ważnych punktów w mieście to ważne elementy przyciągające najemców.
Wyszukując odpowiedniej lokalizacji należy się kierować potencjałem rynku: podażą oraz obecnym i przyszłym popytem. Inwestycja w mieszkanie na wynajem może być bardzo opłacalna nawet w małych miastach, gdzie baza mieszkań na wynajem jest bardzo mała (lub nie ma jej wcale). Jeśli w danej lokalizacji funkcjonuje duży, atrakcyjny pracodawca, ściągający pracowników z daleka czy jest to miejscowość z walorami turystycznymi, i będą chętni na wynajem lokalu na doby – to inwestycja w mieszkanie tam, może być strzałem w dziesiątkę. Z drugiej strony, gdy kluczowy inwestor wycofa się z tego miejsca może okazać się, że mieszkanie stanie się nierentowne. W przypadku dużych miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków – takiego ryzyka nie ma i zawsze będą chętni wynająć mieszkanie. Ale w tym przypadku rosnąca konkurencja (baza mieszkań na wynajem jest coraz większa) powoduje konieczność większych nakładów w lokal, aby był bardziej atrakcyjny a z drugiej strony może spowodować to niższe ceny wynajmu, wynikające z dużej podaży.
Jeżeli nie będziemy sami mogli zajmować się naszym mieszkaniem (a nawet najem długoterminowy wymaga od czasu do czasu zaangażowania właściciela), trzeba skorzystać z usług agencji najmu, której koszty warto przewidzieć już na etapie wyliczania opłacalności danej inwestycji.
Jak wybrać właściwie swoje pierwsze mieszkanie pod wynajem? Na co uważać, aby ustrzec się błędów? Czym kierować się w ustalaniu kryteriów wyboru? Na te pytania nie zawsze znajdziemy, jedną uniwersalną odpowiedź. Tym niemniej w postaram się wskazać najważniejsze kierunki.
Najem długo czy krótkoterminowy, budżet, lokalizacja, wielkość lokalu, udogodnienia, urządzenie i wyposażenie mieszkania – to kolejne obszary, które trzeba przeanalizować decydując się zainwestować w lokal na wynajem. Zapraszam do kolejnych artykułów na blogu.
W poprzednich artykułach analizowaliśmy kwestie związane z budżetem, a także zastanawialiśmy się jaki rodzaj najmu (krótko czy długoterminowy) najlepiej się sprawdzi.
Kupię mieszkanie pod wynajem – część 3: lokalizacja
AS [29-06-2019]
Zaciekawił Cię ten temat, a może masz jakieś pytanie?
Napisz do mnie: [email protected] lub zadzwoń: 662-307-207