najem krótko czy długoterminowy

Kupię mieszkanie pod wynajem – część 4: wielkość lokalu i udogodnienia

Jak na rentowność wynajmu wpływa wielkość lokalu i udogodnienia. Czy piętro, winda, liczba pokoi mają znaczenie. Jakie najbardziej optymalne rozwiązanie wybrać i czego szukać na rynku.

Wielkość lokalu.

Wielkość lokalu to parametr mający bezpośrednio wpływ na cenę i koszty utrzymania, ale też im większe mieszkanie, tym wyższy czynsz jaki możemy uzyskać z wynajmu. Ponieważ najemcy patrzą na lokal przez pryzmat relacji funkcjonalności do ceny, a często są skłonni zadowolić się mniejszą przestrzenią przypadającą na osobę, warto uwzględnić te preferencje wybierając inwestycje. Ważnym elementem, który będzie wpływał na cenę wynajmu jest liczba samodzielnych pokoi – czyli sypialni. Funkcjonalność obniżają pokoje przechodnie. Salon z aneksem kuchennym również nie będzie dla najemców samodzielnym pokojem. Im więcej osób może mieszkać w danym lokalu, tym wyższa możliwa do osiągnięcia cena. Warto zwrócić uwagę, że na rynku funkcjonuje wielu inwestorów i firm, którzy w ramach przystosowania mieszkania do wynajmu zwiększają liczbę pokoi. Jeśli więc w danym lokalu taki podział jest możliwy, będzie to niewątpliwie jego atut.

Miejsce parkingowe. 

Zmorą dzisiejszych czasów jest parkowanie. Dostępne miejsce postojowe (dodatkowo płatne) może być atutem mieszkania, a jego brak w wielu przypadkach może utrudniać wynajem, szczególnie tam, gdzie ciężko zaparkować pod blokiem. Jeżeli do danego mieszkania nie ma indywidualnego miejsca na samochód, warto rozejrzeć się za możliwością pozyskania takiego – czy to wynajmując, czy rezerwując miejscówkę na parkingu zbiorczym. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy w danym momencie nie będzie dostępnych miejsc. 

Piętro.

Jeżeli grupą docelową mają być młodzi ludzie, studenci – to trzecie lub czwarte piętro w budynku bez windy nie musi oznaczać porażki. Odpowiednio niższa cena może przyciągnąć bardziej niż chodzenie po schodach zniechęcić. Natomiast, gdy najemcami mają być rodziny, to problem typu dzieci, wózki, zakupy itp. spowoduje, że takie osoby będą szukać mieszkania przede wszystkim w budynkach z windą. Niskie piętra i partery nie są złe dla najemców. Na parterze dodatkowo mogą zadomowić się osoby pracujące w domu, do których czasami wpada kontrahent. 

Najem długo czy krótkoterminowy, budżet, lokalizacja, wielkość lokalu, udogodnienia, urządzenie i wyposażenie mieszkania – to ważne obszary, które trzeba przeanalizować decydując się zainwestować w lokal na wynajem. Zapraszam do kolejnych artykułów na blogu.

W poprzednich artykułach analizowaliśmy kwestie związane z budżetem, zastanawialiśmy się jaki rodzaj najmu (krótko czy długoterminowy) najlepiej się sprawdzi a także rozważaliśmy kwestię lokalizacji.

Kupię mieszkanie pod wynajem – część 4: wielkość lokalu i udogodnienia.

AS [07-07-2019]

Zaciekawił Cię ten temat, a może masz jakieś pytanie?

Napisz do mnie: [email protected]  lub zadzwoń: 662-307-207

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.