Kupuję mieszkanie - bezpośrednio czy z agentem

Kupuję mieszkanie – bezpośrednio czy z agentem

Oferty nieruchomości są ogólnodostępne na portalach ogłoszeniowych. Są lepiej lub gorzej opisane – ale są. Mitem jest, że agenci nieruchomości mają dostęp do ogromnej bazy ofert “spod lady”. Oczywiście, czasem może się zdarzyć, że agent szybciej skojarzy fakty lub zwróci uwagę na ofertę, być może źle opisaną, która była niezauważona przez poszukującego. Czasem też wie, że ktoś “przymierza się” do sprzedaży, ale jeszcze nie wystawił nieruchomości na rynek. Natomiast w większości przypadków oferty nieruchomości do sprzedaży są dostępne na rynku – czy to na portalach ogłoszeniowych, czy w lokalnej prasie lub poprzez umieszczenie na nieruchomości baneru lub znaku “Na sprzedaż”. Dziś sam dostęp do ofert nie stanowi znaczącej wartości dodanej współpracy z agentem nieruchomości. Co więc nią jest i jakie korzyści można uzyskać współpracując z agentem przy zakupie domu czy mieszkania? Kupuję mieszkanie – bezpośrednio czy z agentem?

Doradztwo przed rozpoczęciem procesu.

Przed podjęciem decyzji o współpracy z agentem wprowadzi Cię on w cały proces zakupu nieruchomości. Wyjaśni wszystkie etapy oraz koszty, które mogą się pojawić. Zweryfikuje także Twoje oczekiwania pod kątem możliwości jakie są na rynku. Pokaże i doradzi alternatywne rozwiązania. 

Jeden agent w całym procesie.

Oferty nieruchomości na sprzedaż są dostępne. Ale tylko część z nich jest publikowana przez właścicieli. Znakomita większość to pozycje z oferty biur nieruchomości. Wiele z tych biur oczekuje podpisania umowy z potencjalnym nabywcom przed obejrzeniem danego lokum, a często przed podaniem dokładnej lokalizacji. W umowie tej poszukujący zobowiązuje się do zapłaty na rzecz biura prowizji, gdyby kupił wskazaną przez nich nieruchomość. Oznacza to, że nawet szukając samodzielnie możesz nie uniknąć zapłaty prowizji za pośrednictwo, współpracując z narzuconym niejako przez właściciela mieszkania lub domu pośrednikiem. 

Podejmując wcześniej decyzję o korzystaniu z usług agenta – masz wybór. Agent, któremu zlecisz poszukiwanie będzie podejmował współpracę z innymi biurami czy pośrednikami, którzy posiadają mogącą zainteresować Cię ofertę. Jest to jedna, omówiona i przedyskutowana umowa pośrednictwa zamiast kilkunastu czy kilkudziesięciu umów podpisywanych na kolanie, na klatce schodowej czy ławce w parku. 

Wyszukiwanie ofert i preselekcja przez agenta.

Nie wszystkie oferty publikowane na portalach są aktualne. W wielu z nich brakuje kluczowych informacji. Agent nieruchomości przefiltruje je, uzyska dodatkowe dane i zaprezentuje tylko te, które rzeczywiście mogą Cię interesować. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas.

Umawianie spotkań w nieruchomościach.

Dobre oferty mają to do siebie, że szybko znikają z rynku. A Ty jesteś tak zapracowany, że nie masz czasu przejrzeć codziennie nowych ofert i zadzwonić, by się umówić. Nie musisz czekać do weekendu. Jeśli współpracujesz z agentem, On zrobi to za Ciebie. Znając Twoje ograniczenia czasowe, dopasuje terminy spotkań do Twoich możliwości. Zaplanuje też w odpowiedni sposób kolejność ich oglądania, aby jak najefektywniej wykorzystać Twój czas. 

Zbieranie i dostarczanie informacji.

Jeśli nie jesteś wytrawnym “poszukiwaczem domów”, nie zawsze wiesz o co spytać, jakie informacje mogą być istotne. Czasem wiesz, ale emocje podczas oglądania biorą górę… i zapominasz o swojej “czekliście”. Jeśli zdecydowałeś się na współpracę z agentem, On zrobi to za Ciebie. Dzięki swojemu doświadczeniu, agent wie na co zwrócić uwagę. Jeśli nie wszystkie potrzebne dane będą dostępne, będzie je pozyskiwał zarówno od właściciela lub jego agenta, jak również z innych możliwych źródeł. 

Pomoc w dokonaniu wyboru.

Kiedy pojawia się kilka alternatyw, często trudno jest je sprowadzić do wspólnego mianownika, aby dokonać rozsądnej analizy. Agent podsumuje każdą z ofert, bezstronnie wskaże jej mocne strony i słabości. Przypomni najistotniejsze kwestie dotyczące każdej z nich oraz odniesie je do Twoich potrzeb i oczekiwań. Mając wiedzę o realnym zainteresowaniu danym mieszkaniem czy domem, zasugeruje czy trzeba działać szybko, czy też można odwlec ostateczny werdykt.

Pomoc w negocjacjach.

Jeśli Twoja codzienna praca polega na negocjacjach, jest szansa, że poradzisz sobie w tej materii. Choć też, jak w przysłowiu “szewc bez butów chodzi”, nie zawsze we własnej sprawie potrafimy odłożyć emocje na bok i na dobrze wykorzystać posiadane umiejętności. Jeżeli nieruchomość Ci się spodoba, bardzo łatwo możesz za nią przepłacić. Pomoc agenta w tym obszarze może być nieoceniona. Ma on rozeznanie w rynku, realnych cenach transakcji oraz doświadczenie w negocjowaniu. Dzięki temu pomoże uzyskać dla Ciebie najlepsze warunki zakupu.

Wsparcie przy finalizacji transakcji.

Kiedy nieruchomość zostanie wybrana, a wszystkie istotne warunki zakupu ustalone, pojawia się konieczność sformalizowania procesu. Umowa przedwstępna, wpłata zadatku, umowa sprzedaży, procedury kredytowe, przekazanie mieszkania – to niezwykle istotne elementy procesu zakupu. Wsparcie agenta nieruchomości pozwoli uniknąć stresu i niepotrzebnych napięć, jakie na tym etapie mogą się pojawić. 

Agent pomoże w ocenie nieruchomości pod względem formalnym: zostaną sprawdzone dokumenty nieruchomości, a następnie krok po kroku agent przeprowadzi Cię przez cały proces transakcji aż do przekazania nieruchomości w Twoje ręce. Agent zadba o wiele szczegółów i zarekomenduje rozwiązania zwiększające pewność i bezpieczeństwo podczas transakcji. 

Zastanawiając się nad tym czy warto skorzystać z usług agenta nieruchomości przy nabywaniu mieszkania lub domu – warto zadać sobie pytanie: czy ważne jest mieć kogoś, kto przeprowadzi Cię przez cały proces zakupu, zorganizuje, doradzi, będzie dawał wsparcie? 

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Damian

    (14 grudnia 2020 - 19:00)

    Rozwiała Pani moje wątpliwości, co do skorzystania z pomocy agenta. Chcę kupić nowe mieszkanie w Warszawie i widzę dobrze jak trudno jest zgrać terminy ewentualnych spotkań. Nie wspominając już o przeglądaniu dziesiątek ofert. Skoro agent może pomóc w tych wszystkich rzeczach, to nawet nie będę się zastanawiał. Dziękuję za pomoc. Świetny wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *