Najem instytucjonalny to dość nowe rozwiązanie prawne, które pojawiło się w przepisach w 2017 r. Najem instytucjonalny podobny do wprowadzonego kilka lat wcześniej najmu okazjonalnego, ale zdecydowanie korzystniejszy dla właścicieli lokali pod względem bezpieczeństwa wynajmu. Na czym polega najem instytucjonalny, kto może z niego skorzystać i jakie mogą być zastosowane warunki najmu przy najmie instytucjonalnym?
Aby skorzystać z możliwości jakie daje najem instytucjonalny trzeba być przedsiębiorcą – osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą czy np. spółką prawa handlowego – który prowadzi działalność w zakresie najmu lokali.
Zawierając umowę najmu instytucjonalnego należy pamiętać, aby została zawarta w formie pisemnej oraz na czas oznaczony. Może być on dowolnie długi, gdyż przepisy nie określają maksymalnego czasu trwania takiej umowy.
Załącznikiem do umowy najmu instytucjonalnego lokalu jest oświadczenie najemcy, koniecznie sporządzone w formie aktu notarialnego, w którym poddał się on egzekucji (777 KPC) i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego.
Właściciel może uzależnić zawarcie umowy najmu instytucjonalnego od wpłaty kaucji, która nie może jednak przekraczać kwotowo sześciokrotności czynszu najmu.
Największą korzyścią dla właściciela mieszkania z zawarcia umowy najmu w formie najmu instytucjonalnego jest możliwość szybszej wyprowadzki najemcy po zakończonym wynajmie.
Umowa najmu instytucjonalnego jest też korzystna dla najemcy – wynajmujący jest profesjonalnym podmiotem zajmującym się najmem lokali, zna przepisy i zasady dotyczące najmu i ochrony najemcy i będzie je respektować. Najemca może czuć się bezpiecznie w lokalu planując wieloletnie zamieszkiwanie.
Więcej na temat najmu instytucjonalnego i przepisów go dotyczących w moim artykule na infor.pl Najem instytucjonalny – czym jest i kto może z niego skorzystać. Zapraszam do lektury!