Preferencje kupujących na rynku nieruchomości

Preferencje kupujących na rynku nieruchomości

Teraz, gdy rynek spowolnił, warto przyjrzeć się osobom poszukującym nieruchomości mieszkaniowych i zbadać ich preferencje. “Preferencje kupujących na rynku nieruchomości” to opracowanie przygotowane na podstawie badań na rynku amerykańskim “2021 Profile Buyers and Sellers” (NAR). 

Główne powody zakupów nieruchomości

Głównym powodem zakupu mieszkania lub domu dla osób, kupujących swoją pierwszą nieruchomość jest chęć posiadania własnego M. Ludzie wolą opłacać swoje mieszkanie, budując swój majątek niż wynajmować, a tym samym przyczyniać się do budowy majątku innej osoby. 

W przypadku osób, które decydują się na ponowny zakup główną motywacją jest powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Rozbudowa domu nie zawsze jest możliwa, a w przypadku mieszkań praktycznie niewykonalna, dlatego jeśli przestrzeń jest zbyt mała konieczny jest zakup nowego, większego lokum. Do innych istotnych powodów zakupu nowego domu jest chęć zamieszkania blisko rodziny czy przyjaciół lub przeniesienie się do lepszej dzielnicy. 

Rynek pierwotny czy wtórny

Kupujący wybierając pomiędzy nowym a używanym lokum biorą pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które stanowią o finalnym wyborze. Zwolennicy rynku pierwotnego wiedzą, że kupują nowe mieszkanie, dlatego, oprócz oczywistego wykończenia lokalu przez dłuższy czas powinni być wolni od problemów związanych z remontami, awariami czy nie działającą instalacją. Zakupy na rynku wtórnym zazwyczaj pozwalają zmieścić się w niższym koszcie łącznym do zamieszkania a także zazwyczaj na rynku jest większy wybór mieszkań i domów używanych niż tych, które są w danej okolicy budowane przez deweloperów.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja….

Najistotniejsze czynniki wpływające na wybór danej lokalizacji jest ogólna jakość okolicy i sąsiedztwa. Istotnym parametrem dla kupujących jest dogodny dojazd do bliskich czy znajomych a także do pracy. Oczywiście, wybór lokalizacji dokonuje się także przez pryzmat możliwości zakupowych, kupujemy tam, gdzie możemy sobie pozwolić na najlepszą opcję. W kolejnych krokach poszukujący zwracają uwagę na dostępność infrastruktury – sklepy, usługi, rekreacja a także bliskość odpowiednich dla dzieci placówek edukacyjnych.

Życie jest sztuką kompromisów

Rozpoczynając proces poszukiwania nowego domu kupujący zazwyczaj precyzyjnie określają zarówno budżet, jak i wymogi, które nowe mieszkanie czy dom powinien spełnić. Niestety, zazwyczaj życie weryfikuje oczekiwania i aby finalnie dokonać zakupu należy z czegoś zrezygnować, gdyż “tych wymarzonych i w dobrej cenie” – po prostu nie ma. Najczęstsze kompromisy na jakie szli kupujący dotyczyły ceny – i spora część nabywców decydowała się na zwiększenie budżetu, aby zrealizować pozostałe warunki. 

Inne kompromisy dotyczyły stanu nieruchomości – kupujący akceptowali konieczne remonty lub renowację a także niektórzy decydowali się na mniejsze metraże niż pierwotnie zakładali.

Poszukiwania wymarzonego lokum

Pierwszym krokiem do wymarzonego lokum było poszukiwanie ofert nieruchomości w internecie. O tego zaczyna większość kupujących. Ale byli i tacy, którzy od razu skontaktowali się z agentem nieruchomości, albo zbierali informacje o procesie zakupu zanim zdecydowali się obejrzeć konkretne oferty. Ważnym źródłem informacji, że nieruchomość jest na sprzedaż są agenci nieruchomości. Poszukujący korzystali także z wyszukiwań on-line, banerów i organizację dni otwartych. 

Najtrudniejsze elementy w procesie zakupu

Poszukujący uznali, że najtrudniejszą rzeczą w drodze do zakupu było znalezienie właściwego domu lub mieszkania. Część z nich także, jako trudność uznawała kwestie związane z przygotowywanymi dokumentami oraz formalnym procesem zakupu. Kupujący po raz pierwszy jako wyzwanie wskazywali także zgromadzenie potrzebnego wkładu własnego do zakupu nieruchomości.

Wybór agenta nieruchomości

Na rynku amerykańskim zdecydowana większość kupujących decyduje się na współpracę z agentem nieruchomości. Najczęściej wybierali agenta, który został im polecony przez znajomych czy rodzinę. Jeżeli dokonywali wcześniej transakcji – często wracali do agenta, który poprzednio z nimi współpracował. 

Pewne elementy związane ze specyfiką rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych są inne niż na rynku polskim, ale wiele z nich jest zbieżna. Warto więc przyjrzeć się rynkowi i wyciągnąć własne wnioski. 

[AS] 07-08-2022 “Preferencje kupujących na rynku nieruchomości”

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Łukasz

    (11 sierpnia 2022 - 10:49)

    Sprzedaż nieruchomości wydaje się pozornie prosta, gorzej jest w praktyce. Dlatego warto zasięgnąć porady fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *