1 stycznia staliśmy się właścicielami gruntów pod budynkami mieszkalnymi, które były dotychczas w użytkowaniu wieczystym. Będziemy musieli za to zapłacić, wnosząc przez 20 lat równowartość aktualnej opłaty rocznej. Można też zapłacić z góry, korzystając przy tym z bonifikaty.
Potwierdzać ten fakt będzie zaświadczenie, które prześle nam dotychczasowy właściciel gruntu. Zaświadczenie zawierać będzie również informację o kwocie rocznej opłaty przekształceniowej. Zaświadczenia zostaną wysłane pocztą, a powinniśmy je otrzymać w ciągu 12 miesięcy od przekształcenia.
Zaświadczenie zostanie również przesłane do ksiąg wieczystych, aby w dziale III księgi wieczystej gruntu wpisane zostało roszczenie o opłatę przekształceniową. Po całkowitej spłacie należnej opłaty właściciel otrzyma z urzędu zaświadczenie umożliwiające wykreślenie wpisanego roszczenia. Koszt wniosku do księgi wieczystej o wykreślenie wyniesie 250 złotych, kiedy skorzystamy z jednorazowej zapłaty lub 75 zł, kiedy spłata nastąpi w rocznych ratach.
Opłata przekształceniowa, bonifkata.
Po otrzymaniu dokumentu możemy podjąć decyzję o jednorazowej spłacie, korzystając z bonifikaty, lub płacić przez 20 lat kwotę stanowiącą równowartość bieżącej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Spłata jednorazowa oprócz upustu eliminuje ryzyko możliwych podwyżek tej opłaty wynikających rewaloryzacji.
Jak skorzystać z bonifikaty po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – o tym w artykule: Jak skorzystać z bonifikaty po przekształceniu użytkowania wieczystego we własność i czy warto to zrobić?
Wzory dokumentów związanych z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.
Na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pojawiły się wzory dokumentów przydatnych do załatwienia spraw wynikających z przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Znajdziesz tam między innymi wniosek zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Dokument otrzymasz w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku (lub w okresie miesiąca, w przypadku pilnej sprawy). Jeśli potrzebujesz dokumentu, bo planujesz sprzedać swoją nieruchomość, wiedz, że zgodnie z informacją Krajowej Rady Notarialnej Notariusze mogą sporządzać umowy sprzedaży nieruchomości położonych na uwłaszczonych gruntach bez dokumentów potwierdzających przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Oznacza to, że brak zaświadczenia nie jest przeszkodą w zbyciu np. lokalu mieszkalnego.
Jeżeli planujesz skorzystać z bonifikaty wnosząc opłatę jednorazową, również znajdziesz stosowny druk.
Link do strony z wnioskami.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – a czy mnie to też dotyczy?
Jeżeli jesteś właścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu znajdującego się w budynku mieszkalnym – wszystkie sprawy związane z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność gruntu Ciebie dotyczą.
Jeśli Twój grunt był już własnością (informację o tym znajdziesz w księdze wieczystej nieruchomości, która będzie oznaczona jako nieruchomość gruntowa) – nie ponosisz opłat przekształceniowych, ani nie korzystasz z bonifikaty. To uwłaszczenie Cię nie dotyczy.
Jeśli posiadasz spółdzielcze prawo do lokalu – nie będziesz bezpośrednio ponosić kosztów związanych z opłatą przekształceniową, ani nie możesz skorzystać z bonifikaty. Prawa i obowiązki związane z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność ma spółdzielnia (choć posiadacze spółdzielczych własnościowych praw najprawdopodobniej poniosą te koszty w sposób pośredni, w czynszu płaconym do spółdzielni).
Jeśli jesteś właścicielem lokalu w budynku usługowym, gdzie nie ma lokali mieszkalnych – nic się nie zmieniło, nadal jesteś użytkownikiem wieczystym gruntu pod budynkiem, w którym znajduje się lokal.
AS [13-01-2019 r.] „Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – podsumowanie faktów.”