Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku - zmiana przepisów 2019

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku. Od 1 stycznia 2019 r. nastąpiła zmiana przepisów podatkowych dotyczących zbycia odziedziczonej nieruchomości.

Termin 5 lat na zbycie nieruchomości otrzymanej w spadku liczony wg nowych zasad.

Sprzedając nieruchomość nabytą (lub wybudowaną) przed upływem pełnych 5 lat kalendarzowych (liczonych od kolejnego roku po nabyciu) należy liczyć się z zapłatą podatku.

Dotychczas, bez względu na sposób nabycia podatek naliczany był tak samo. A szczególnie bolesne były sytuacje gdy konieczna była sprzedaż odziedziczonej nieruchomości (cena nabycia = 0 zł), gdyż podatek obliczany był w zasadzie od ceny sprzedaży.

Przepisy podatkowe dawały się we znaki szczególnie tym spadkobiercom, którzy potrzebowali upłynnić nieruchomość ze względów finansowych, często spowodowanych odejściem spadkodawcy (np. filar finansowy rodziny), którzy nie mieli możliwości odczekania z transakcją 5 lat, ani nie chcieli wydatkować środków na własne cele mieszkaniowe, by skorzystać z ulgi.

Nowelizacja przepisów podatkowych poprawiła sytuację spadkobierców.

5 letni okres, po którym można sprzedać odziedziczoną nieruchomość (udział, prawo majątkowe) bez podatku, od 2019 r. liczy się od kolejnego roku, w którym nastąpiło nabycie (lub wybudowanie) przez spadkodawcę. Czyli jeśli spadkodawca był właścicielem danej nieruchomości dłużej niż 5 pełnych lat – jego spadkobiercy, zbywając po 1 stycznia 2019 r. – nie zapłacą podatku, nawet jeśli sprzedadzą taką nieruchomość od razu. Nie ma też znaczenia, kiedy nastąpiło nabycie spadku. Nowe zasady dotyczą również nieruchomości odziedziczonych w latach 2018 i wcześniej.

Od 1 stycznia 2019 r. do kosztów podatkowych sprzedaży odziedziczonego mieszkania czy domu można również zaliczać koszty jego nabycia lub budowy, poniesione wcześniej przez zmarłego. Kosztem uzyskania przychodów będą także długi i ciężary spadkowe.

W przypadku nieruchomości otrzymanych w darowiźnie lub zakupionych nic się nie zmieniło. Nadal obowiązuje podatek przy sprzedaży przed upływem 5 lat liczonych od kolejnego po nabyciu roku. Podatek jest wyliczany od różnicy między ceną zbycia a kosztami nabycia.

Natomiast znowelizowane przepisy podatkowe ułatwiły skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. O szczegółach w kolejnym artykule.

[AS] 03-02-2019 Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.