Uwłaszczenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi a bonifikaty

Uwłaszczenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi a bonifikaty

Uwłaszczenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi a bonifikaty – co wiemy do tej pory.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności tych gruntów. 

Opłata przekształceniowa

Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu, właściciel ponosi, na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu, roczną opłatę przekształceniową. Wysokość opłaty jest równa aktualnej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Taka płatność będzie wnoszona w każdym roku do końca marca, przez 20 lat i może podlegać waloryzacji.

Bonifikata

Opłatę przekształceniową można także wnieść z góry, korzystając przy tym z bonifikat ogłoszonych przez dotychczasowego właściciela gruntu. 

Dla gruntów Skarbu Państwa ustawowa obniżka dla osób fizycznych może osiągnąć nawet 60% – będzie tak wtedy, gdy całkowita spłata nastąpi w pierwszym roku po przekształceniu. W kolejnych latach będzie to odpowiednio: 50%, 40%, 30%, 20% i 10%. 

Natomiast, gdy pod budynkami są grunty komunalne, to gminy muszą zdecydować, czy chcą wprowadzić bonifikaty i w jakiej wysokości.

W Gdańsku obowiązuje bonifikata w wysokości 95 proc., w Białej Podlaskiej 99 proc., ale są miasta, jak Kraków czy Lublin, gdzie upust wynosi tyle samo co dla gruntów SP, czyli 60 proc.

Warszawa

Warszawscy Radni, ku uciesze mieszkańców uchwalili 98% bonifikatę, a warszawiacy zaczęli już szykować oświadczenia, do wysłania 2 stycznia, które miały uruchomić procedurę jednorazowej spłaty.

Niestety, władze Stolicy zmieniły zdanie, i podjęta została kolejna uchwała w tej sprawie, tym razem wyrównująca obniżki do tych z Ustawy, dotyczących gruntów Państwowych. 

Okazuje się jednak, że jest światełko w tunelu bo Wojewoda Mazowiecki może długo analizować tą decyzję, zanim opublikuje ją w Dzienniku Urzędowym. Ma na to aż 30 dni. Oznacza to, że kontrowersyjna uchwała może zostać opublikowana po Nowym Roku, a  oznacza że na 1 stycznia 2019 r. jej nie będzie. Zdaniem prawników, Uchwała rady miasta nieogłoszona nie obowiązuje, czyli wejdzie w życie ta poprzednia, z wysokimi bonifikatami.

I można spróbować zrozumieć, że budżet miasta ucierpi, że to za dużo, że niegospodarność itepe…, ale stare przysłowie pszczół mówi „kto daje i odbiera, ten… ” 

Ciekawa jestem ilu z Was trzyma kciuki, aby Wojewoda się ociągał w tej sprawie…

Dla osób, które chcą więcej o tym poczytać polecam Artykuł i Artykuł. O uwłaszczeniu pisałam już też wcześniej na blogu w artykułach: Czy przepisy o uwłaszczeniu gruntów utrudnią sprzedaż nieruchomości? oraz Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania we własność.

[AS] 16-12-2018 Uwłaszczenie gruntów pod budynkami mieszkalnymi a bonifikaty

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.