Wygląda, że „uwłaszczenie” spowodowało całkiem spore zamieszanie.
Zmiana użytkowania wieczystego we własność nastąpiła w wielu przypadkach z mocy prawa 1 stycznia tego roku, ale do wciąż mamy problemy aby ustalić, czy taka zmiana miała miejsce w konkretnej sytuacji. Miały to potwierdzać zaświadczenia wydawane przez dotychczasowych właścicieli nieruchomości, ale niektóre Urzędy ich nie wystawiają, twierdząc że nie jest to takie proste. Wygląda, że nie jest to kwestia dni czy tygodni, ale nawet lat, aby dojść do tego, co konkretnie się uwłaszczyło.
Aby nie blokować przez ten czas obrotu Krajowa Rada Notarialna uchwaliła, że w przypadku lokali mieszkalnych takie zaświadczenie nie będzie potrzebne do sporządzenia umowy notarialnej. Ale praktyka pokazała, że bywa z tym różnie. Niektórzy rejenci, pomimo uchwały Rady Notarialnej wymagali tego dokumentu (lub innego, ale potwierdzającego fakt przekształcenia), jak również dokument ten był wymagany przez niektóre wydziały Sądu wieczystoksięgowego.
W procesie legislacyjnym mamy kolejną, trzecią już zmianę ustawy przekształceniowej. Nowe przepisy mają wyeliminować główne bariery blokujące przekształcenie gruntów pod blokami. Projekt przewiduje, że będzie można sprzedać mieszkanie zaświadczenia o przekształceniu, a także potwierdza, że dojdzie do uwłaszczenia także w przypadkach, gdy na gruncie znajdują się inne budynki aniżeli mieszkaniowe, a ich łączna powierzchnia użytkowa nie przekracza 30 proc. powierzchni użytkowej wszystkich budynków położonych na tym gruncie.
Eksperci są jednak sceptyczni, co to wprowadzanych poprawek, i twierdzą, że może pojawić się wiele nieścisłości na gruncie definicji. W nowelizacji nie przewidziano także wnioskowanego przez Samorządy wydłużenia czasu na wydanie zaświadczenia. Dlatego możemy przypuszczać, że przepis ten zostanie jeszcze wiele razy zmieniony.
Dziś mamy wielką niepewność, co do stanu prawnego wielu gruntów, a także obawy co do bonifikat – bo, aby z nich skorzystać trzeba się zmieścić w określonym czasie.
Więcej na ten temat w artykule w rp. pl z 18 maja 2019 r.
[AS 20.05.2019] Uwłaszczenie – kolejne zmiany i komplikacje