Wyjeżdżamy na urlop, jak zabezpieczyć mieszkanie?

Wyjeżdżamy na urlop, jak zabezpieczyć mieszkanie?

Nareszcie wyczekiwany wyjazd całą rodziną. Wszystko gotowe, wszyscy spakowani. Domownicy w świat, a mieszkanie zostaje “samo w domu”. Co może się takiego wydarzyć podczas naszej dłuższej nieobecności i jak można zabezpieczyć mieszkanie, aby nie być niemile zaskoczonym po powrocie z wypoczynku?

Okres urlopowy to żniwa dla złodziei mieszkań. Obserwują oni lokale i kiedy zauważą brak domowników mogą podjąć działania. Mają wtedy większy komfort czasowy, wiedząc, że nikt z mieszkańców ich nie zaskoczy “w trakcie pracy”. Można ograniczyć ryzyko wizyty takich nieproszonych gości wyposażając mieszkanie w solidne drzwi i zamki, a także w instalację alarmową. Warto także poprosić bliską nam osobę, aby pod naszą nieobecność zaglądała od czasu do czasu do mieszkania. Dobrze jest również poinformować zaufaną sąsiadkę o planowanej kilkudniowej nieobecności – łatwiej będzie jej dostrzec niepokojące sygnały kiedy wie, że domowników nie ma. Można też zmylić obserwujących mieszkanie złodziei korzystając z urządzenia włączającego (i wyłączającego) codziennie światło.

Podczas urlopu czasem zdarzają się awarie, takie jak pęknięta rura w mieszkaniu czy – częściej, wężyk od pralki lub zmywarki. Relaksujemy się np. leżąc na plaży, nieświadomi, że właśnie zalewamy sąsiada lub nas ktoś zalewa. Brak kontaktu z lokatorami to brak możliwości szybkiej reakcji, co może przyczynić się do zwiększenia rozmiaru zniszczeń. Dlatego warto pozostawić kontakt telefoniczny do siebie w administracji i u wybranego sąsiada, a kiedy wiemy, że możemy być “poza zasięgiem” – do bliskiej nam osoby, która dysponuje kluczami od mieszkania. Prewencyjnie możemy przed wyjazdem zakręcić dopływ wody do lokalu.

Lato to okres pięknej pogody, ale też i ostrych burz z piorunami. Aby uniknąć niemiłej niespodzianki po powrocie w postaci zepsutego sprzętu RTV warto wyłączyć go z gniazd na czas wyjazdu. Można również zapobiegawczo wyłączyć tzw. “korki” w mieszkaniu, całkowicie odcinając prąd. Jednak w tym przypadku trzeba pamiętać o lodówce. Jeśli wyłączymy na dobre prąd – lodówkę należy pozostawić pustą, z lekko uchylonymi drzwiami. W niektórych mieszkaniach osobny obwód elektryczny dla lodówki pozwala wyłączyć wszystko poza nią, dzięki temu po powrocie będzie na nas czekać zimne piwo 🙂

Ponieważ nie jesteśmy w stanie całkowicie ustrzec się przed zdarzeniami, które mogą mieć miejsce podczas naszej nieobecności, warto posiadać dodatkowo ubezpieczenie, z którego będzie można pokryć straty, gdyby jednak coś się stało.

Dzięki naszej przezorności będziemy mogli w pełni wypoczywać, nie martwiąc się o pozostawione mieszkanie.

Życzymy Państwu udanych wakacji.

 

AS 14-07-2018 Wyjeżdżamy na urlop, jak zabezpieczyć mieszkanie?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Aleksandra

    (23 lipca 2021 - 09:03)

    Pomocny wpis, krótko i na temat. Przyda się w tym wakacyjnym okresie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *