Czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości?

Czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości?

Główny Urząd Statystyczny właśnie opublikował raport “Budownictwo mieszkaniowe I–III kwartał 2018 r.”, z którego wynika, że wciąż buduje się coraz więcej i więcej…

Czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości?

Czy czasami nie ma już przesytu jeśli chodzi o mieszkania?

Czy warto kupować, skoro jest tak duża podaż?

Dużo się buduje…

Blisko 130.000 mieszkań oddano do użytkowania w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. o łącznej powierzchni blisko 12.000 tysięcy metrów kwadratowych. To odpowiednio o 4,5% i 1,8% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To również największe wartości tych wskaźników w okresie ostatnich pięciu lat.

Wciąż też będą przybywać będą kolejne. 174.000 są w trakcie budowy, a dla 194.000 wydano pozwolenie na budowę (lub dokonano zgłoszenia). To również najwyższe wartości w pięcioletnim okresie, wg danych GUS.

Ale są też deficyty…

W Polsce brakuje 2,1 miliona mieszkań, a do 2030 roku luka ta wzrośnie do 2,7 miliona – tak ocenia Heritage Real Estate Think Tank w raporcie pt. „Ile mieszkań brakuje w Polsce?”

Dlaczego tak się dzieje, skoro liczba ludności będzie się obniżać? Otóż – lepsza sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, poprawa warunków bytowych, mniejsze przeludnienie i zwiększenie się liczby gospodarstw domowych, a także migracja zarobkowa będą sprawiać, że potrzeby mieszkaniowe będą rosły.

Jak to połączyć?

Aby połączyć potrzeby z możliwościami potrzebne są pieniądze. Największe deficyty mieszkaniowe są w grupach, gdzie nie ma środków finansowych na zaspokojenie tych potrzeb. Ale nie każdy musi być właścicielem mieszkania. Może je wynajmować. Aby dostarczyć na rynek lokali na wynajem, ktoś wcześniej musi je kupić. Niskie stopy procentowe zachęcają do inwestowania na rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości jest rynkiem inwestycji długoterminowych. Możemy czerpać zysk zarówno a najmu jak i w przyszłości ze wzrostu ceny. Dziś wielu sprzedających wykorzystuje koniunkturę windując ceny. Dlatego inwestując w nieruchomości warto być ostrożnym, dobrze negocjować, mieć rozeznanie w rynku lub skorzystać z usług zaufanego specjalisty.

#agataonieruchomosciach

[AS 13-12-2018 Czy warto jeszcze inwestować w nieruchomości?]

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *