obrót ziemią rolną

Zmiany w obrocie ziemią rolną – co zmieniła nowelizacja ustawy?

Zmiany w obrocie ziemią rolną – co zmieniła nowelizacja ustawy dotyczącej obrotu nieruchomościami rolnymi?

26 czerwca 2019 r. weszła w życie nowelizacja, która zwiększa swobodę obrotu ziemią. Spod restrykcji ustawy wyłączono nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 1 ha. Można je nabywać bez ograniczeń.  Oznacza to, że w przypadku gruntów rolnych każdy (nie tylko rolnik) może je kupić jeśli powierzchnia nabywanej ziemi wynosi do 10.000 metrów kwadratowych (do 26 czerwca 2019 limit ten wynosił do 3000 mkw. dla działek niezabudowanych i 5000 mkw. dla zabudowanych). Dodatkowo, jeśli nieruchomości położone są w mieście, nie ma znaczenia ile działek będzie składać się na owo 10.000 mkw. (na terenie wiejskim na cele nierolne będzie można kupić jedną działkę).

Poszerzono krąg podmiotów mogących nabywać nieruchomości rolne.

W przypadku chęci zbycia nieruchomości rolnej poza wskazanym kręgiem nabywców wymagać będzie zamieszczenia ogłoszenia o zamiarze zbycia nieruchomości rolnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez KOWR.

Prawo pierwokupu KOWR udziałów i akcji w spółce kapitałowej będącej właścicielem nieruchomości rolnej zostało ograniczone i ma miejsce tylko wtedy, jeśli powierzchnia nieruchomości rolnych posiadanych przez spółkę łącznie wynosi co najmniej 5 ha.

Wydłużony został termin do wykonania prawa pierwokupu akcji i udziałów z jednego do dwóch miesięcy.

Doprecyzowana została lista dokumentów wymagana do przedłożenia przez KOWR zarówno z wnioskiem o wydanie zgody na nabycie nieruchomości rolnej, jak i w przypadku zbywania udziałów czy akcji.

Wyczekiwana przez wiele osób zmiana przepisów nie tylko ułatwi zakup niektórych działek rolnych, ale może też znacząco ułatwić bieżące funkcjonowanie niektórych spółek będących właścicielami takich nieruchomości.

Warto zauważyć, że „grunty rolne” zgodnie z definicją ustawy to nie zawsze – grunty rolne. Szczególnie w miastach, gdzie są tereny że ani kapusta nie wyrośnie, ani nawet koza się nie używi, ale zgodnie z przepisami mógł ją nabyć przede wszystkim rolnik na powiększenie gospodarstwa. Zmiana przeznaczenia terenów z rolniczych na budowlane wymaga zmian Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub uchwalenia takiego planu, w miejscach gdzie jeszcze nie został sporządzony. 

[AS] 27-08-2019 Zmiany w obrocie ziemią rolną – co zmieniła nowelizacja ustawy?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    julla

    (30/12/2019 - 16:12)

    Czy to jest element nowelizacji ustawy: „Zwolnienie [podatkowe] nie dotyczy jednak przychodu ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny” (za: https://www.praworolne.info/sprzedaz-dzialek-rolnych-ponizej-jednego-hektara-443-material.html” ?? tzn. nowelizacji z 2019 r? bo moja siostra dostała działkę, działka straciła status rolnej a siostra podatku nie zapłaciła… to było w 2018 r. i teraz się martwi że jednak miała to zrobić. proszę w miarę możliwości o komentarz. dziękuję.

      Agata Stradomska

      (18/01/2020 - 14:39)

      Witam, rozumiem, że siostra sprzedała działkę? Bo jeśli nie, to nie ma problemu (podatek jest związany ze sprzedażą).
      Jeśli sprzedała a od darowizny do sprzedaży nie minęło 5 lat „podatkowych” i nie złożyła deklaracji PIT (w 2019) powinna zrobić to jak najszybciej, załączając pismo wyjaśniające i płacąc zaległy podatek. Ten przepis nie jest związany z obrotem ziemią rolną (tu były nowelizacje przepisów omawiane w załączonym art.) – a z przepisami podatkowymi. Pozdrawiam, Agata

    Majka

    (15/04/2020 - 11:23)

    Witam, obecnie wymaga się by rolnik sprzedając grunty rolne nie rolnikowi, udokumentował fakt, że ogłoszenie sprzedaży danej działki było dostępne przez miesiąc. Kontaktując się z KOWR otrzymałam informację, że ogłoszenie powinno być widoczne na internetowym serwisie ogłoszeniowym przez 30 dni inaczej wniosek zostanie odrzucony. Czy KOWR może wymagać by ogłoszenie było widoczne konkretnie w internecie czy wystarczy, że było wywieszone np. na lokalnej tablicy ogłoszeń?
    Pozdrawiam

      Agata Stradomska

      (21/05/2020 - 18:10)

      KOWR tworzy własny internetowy system ogłoszeń, w którym mają być wystawione oferty sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.