nieruchomość na sprzedaż

Co powinieneś zrobić i o czym wiedzieć zanim wystawisz swoją nieruchomość na sprzedaż

  1. Sprawdź dokumenty swojej nieruchomości – w szczególności dane zawarte w księdze wieczystej. Jeśli nie są aktualne – należy je zaktualizować.
  2. Sprawdź czy jesteś na bieżąco z podatkami, opłatami do wspólnoty czy innymi zobowiązaniami związanymi z nieruchomością i – jeśli stwierdzisz zaległości – ureguluj je.
  3. Ustal cenę, za którą wystawisz nieruchomość na rynek. Jeśli cena będzie zbyt wysoka, oferta szybko straci zainteresowanie i zginie w gąszczu innych; jeśli zbyt niska, nie tylko stracisz możliwy zarobek, ale być może odstraszysz część kupujących, którzy w dużej okazji będą obawiali się jakiegoś “oszustwa”.
  4. Przygotuj się na pytania potencjalnych nabywców – ostatnie remonty, wysokość podatków i opłat eksploatacyjnych, sąsiedzi, konieczne modernizacje itp. W razie potrzeby zgromadź pomocne materiały.
  5. Przypomnij sobie kiedy ostatnio sprzedałeś nieruchomość. Co wiesz o procesie sprzedaży, procedurach i wymaganych dokumentach? Jeśli nie masz pewności, że jesteś dobrze przygotowany – porozmawiaj o tym ze swoim prawnikiem.
  6. Warto stosować różnorodne kanały promocyjne, aby dotrzeć do jak najszerszej rzeszy klientów. To na przykład zamieszczenie oferty na portalach z ofertami, kampanie w mediach społecznościowych, ogłoszenie w okolicy, baner lub tablica informująca o sprzedaży czy ogłoszenie w lokalnej prasie.
  7. Zanim pojawi się realny kupiec na Twoją nieruchomość, oferujący akceptowalną przez Ciebie cenę, musisz być przygotowany na kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt wizyt potencjalnych zainteresowanych, i w tym też oglądaczy. Będziesz potrzebował na to czas.
  8. Kiedy pojawi się zainteresowana osoba, z pewnością będzie chciała kupić Twój dom lub mieszkanie taniej. Jeśli nie będziesz asertywny, uzyskasz niższą cenę niż powinieneś. Jeśli będziesz zbyt zasadniczy, możesz zniechęcić do dalszych rozmów.
  9. Kiedy dobijecie targu i ustalicie wszystkie szczegóły, konieczne będzie sporządzenie umowy. W przypadku sprzedaży będzie to umowa notarialna. Ale też poprzedzać ją może umowa przedwstępna lub warunkowa. Należy zadbać, aby każda z tych umów była odpowiednio szczegółowa i precyzyjnie opisywała wszystkie ustalenia.
  10. Jeśli nie masz czasu, nie masz wystarczającej wiedzy i doświadczenia lub po prostu uważasz, że to nie jest dla Ciebie – a jednak chciałbyś sprzedać nieruchomość – zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi agenci przeprowadzą Cię przez cały proces sprzedaży. Będą też doradzać i oszczędzą Twój czas.

Zadzwoń lub napisz:
RE/MAX Alfa – Mokotów: [email protected] T: +48 22 299 06 04
RE/MAX Top – Wilanów: [email protected] T: +48 22 242 80 60

Agata Stradomska 08-03-2018 Co powinieneś zrobić i o czym wiedzieć zanim wystawisz swoją nieruchomość na sprzedaż

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *