prowizja wynagrodzenie agenta nieruchomości pośrednika doradcy

Czy usługi pośrednictwa w Polsce są drogie?

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że usługi pośrednictwa są drogie. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że ich koszt jest skorelowany z wartością sprzedawanej nieruchomości, mogą nie wydawać się tanie. Przy porównaniu z innymi usługami cena usług pośrednictwa często jest wyższa. Od czego więc zależy koszt usługi pośrednictwa i jak on kształtuje się w porównaniu z innymi krajami? Czy za usługi pośrednictwa płacimy w Polsce drogo?

Od czego zależy koszt usługi pośrednictwa?

Koszt usługi pośrednictwa zależy od wielu czynników. W pierwszej kolejności zależy on od zakresu świadczonych przez biuro usług. Koszt usługi pośrednictwa może być wyższy, jeśli biuro oferuje szerszy zakres usług i wysoką jakość. Ponadto ze względu na rodzaj nieruchomości lub ich wartość, wynagrodzenie pośrednika może się różnić. Czy to są np. mieszkania, domy, działki a może obiekty komercyjne? Stopień trudności przy realizacji transakcji różnego rodzaju nieruchomości jest różny, dlatego prowizja może być wyższa lub niższa, adekwatna do prawdopodobnego czasu zaangażowania i poziomu trudności. Kolejne różnice mogą wynikać z regionu, w którym znajduje się nieruchomość. W większych miastach lub bardziej prestiżowych dzielnicach koszty pośrednictwa mogą być wyższe. Wysokość wynagrodzenia za pośrednictwo może także wynikać z renomy agencji. Markowe agencje nieruchomości, mające pozytywne opinie w branży, zazwyczaj pobierają wyższe prowizje. Dodatkowo, ceny usług pośrednictwa mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości, takiej jak podaż i popyt. Przykładowo, im mniejszy popyt, tym trudniej sprzedać nieruchomość więc cena usługi może być wyższa. Koszt usługi pośrednictwa może się również różnić w zależności od tego, czy biuro nieruchomości pobiera prowizję od sprzedającego czy od kupującego, czy też od obu stron.

Jak widać zróżnicowanie na rynku cen usług pośrednictwa może wynikać z wielu czynników, a rozpiętość może być nawet kilkukrotnie. Ważnym jest, aby wiedzieć dokładnie za co będziemy płacić jako klient, jaki poziom obsługi, kompetencji i zakres usług zostanie zrealizowany oraz czy zaproponowany przez biuro pakiet działań ma szansę doprowadzić do finalizacji transakcji.

Ile kosztują usługi pośrednictwa w Polsce na tle innych krajów?

W Polsce, koszty pośrednictwa wynoszą zazwyczaj od 2 do 5% wartości nieruchomości, co jak widać jest dość szerokim zakresem rozpiętości warunków.

W innych krajach Europy ceny pośrednictwa także różnią się w zależności od regionu i standardu usług. Na przykład, w Niemczech koszty pośrednictwa wynoszą zazwyczaj od 3 do 7% wartości nieruchomości, a we Francji od 5 do 10%. W Hiszpanii, Portugalii czy Grecji koszty pośrednictwa także są zazwyczaj wyższe niż w Polsce i wynoszą od 3 do 6% wartości nieruchomości. Jednakże, podobnie jak w Polsce, koszty te zależą od regionu, rodzaju nieruchomości, zakresu usług oraz renomy agencji.

W USA i Kanadzie pośrednicy nieruchomości mają znaczącą rolę w procesie transakcyjnym. W USA według danych National Association of Realtors, pośrednicy nieruchomości dokonują około 87% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości. W Kanadzie natomiast, pośrednicy nieruchomości dokonują około 70% transakcji nieruchomościowych. Koszty pośrednictwa w tych krajach zależą od regionu (stanu) oraz rodzaju nieruchomości. W USA zazwyczaj wynoszą od 3 do 6% wartości nieruchomości, a w Kanadzie, koszty pośrednictwa są podobne i wynoszą zazwyczaj od 3 do 7% wartości nieruchomości.

Kto płaci prowizję pośrednika – kupujący czy sprzedający?

W Hiszpanii i Portugalii często występuje zwyczaj, że koszty pośrednictwa ponosi jedna strona – sprzedający, ale w praktyce zdarza się, że koszty są dzielone między kupującego i sprzedającego. W Grecji, koszty pośrednictwa są często negocjowane i mogą być podzielone między kupującego i sprzedającego.
W USA i w Kanadzie zwyczajowo to sprzedający płaci prowizję pośrednika i jest ona później dzielona pomiędzy pośrednika sprzedającego nieruchomość i pośrednika reprezentującego kupującego. Jednakże, na rynku nieruchomości w USA i w Kanadzie istnieją różne modele biznesowe i czasami kupujący może być zobowiązany do zapłaty części lub całości prowizji.

W Polsce prowizję pośrednika płaci strona, która zleca usługę zawierając umowę pośrednictwa. W niektórych modelach biur nieruchomości wynagrodzenie pośrednika płaci sprzedający w podwójnej wysokości, aby zwolnić kupującego z konieczności poniesienia tego kosztu. Bardzo często jednak dopuszczalne jest, aby każda ze stron zapłaciła za swoją obsługę przez pośrednika. Ostatecznie, koszty pośrednictwa są negocjowane między agencją a klientem i zależą od indywidualnej umowy między stronami.

Czy usługi pośrednictwa w Polsce są drogie i dlaczego muszą tyle kosztować?

Jak widać z powyższych porównań w większości wzmiankowanych krajów usługi pośrednictwa są droższe niż w Polsce. Jednak nawet tylko 3% od naliczane ceny nieruchomości (np. 500.000 zł) mogą dać kilkunastotysięczną (a nawet wyższą) kwotę, co wydawać się może sporą sumą. Dlaczego tak jest? Otóż usługi pośrednictwa w transakcjach nieruchomościami są kosztowne z kilku powodów. Po pierwsze, agenci nieruchomości muszą przeznaczyć dużo czasu i zasobów na zdobycie wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie, aby być w stanie profesjonalnie doradzać swoim klientom i przeprowadzać transakcje nieruchomościowe. Wymaga to także stałego podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmieniającego się rynku. Po drugie, agenci muszą ponosić koszty związane z prowadzeniem biura oraz marketingiem, aby dotrzeć do klientów i pozyskać nowe oferty sprzedaży nieruchomości. W niektórych krajach mogą być zobowiązani do opłacania opłat licencyjnych i ubezpieczenia. Po trzecie, agenci często pracują na zasadzie prowizji, co oznacza, że nie otrzymują wynagrodzenia, dopóki nie sprzedadzą lub nie wynajmą nieruchomości. Często prowizja jest podzielona między agenta nieruchomości a agencję z którą agent współpracuje.

Warto jednak pamiętać, że choć usługi pośrednictwa w transakcjach nieruchomości mogą wydawać się kosztowne, to agenci nieruchomości mogą zaoferować klientom wartość w postaci wiedzy eksperckiej, pomocy w negocjacjach oraz zaoszczędzenia czasu i wysiłku potrzebnego do samodzielnego przeprowadzenia transakcji, co ma zdecydowanie większą wartość niż zapłacona prowizja.

Poprzedni artykuł: Biuro czy zespół? Od czego zacząć i jakich błędów uniknąć rozwijając swoją strukturę?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 15 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Dorota

    (15/05/2023 - 13:10)

    Agato, usługi w nieruchomościach są zazwyczaj drogie tylko dla tych, którzy posiadają lub celują w najtańsze na rynku nieruchomości… i to niezależnie od wysokości prowizji jaką się ustali. Dla takiego klienta zawsze jest drogo. 😉

    Marek

    (30/04/2025 - 05:12)

    Doroto, byłoby dobrze jakby pośrednicy nie narzekali na swoich klientów, bo z nich żyją. Większość nie ponosi żadnej odpowiedzialności za to co oferują a pobieranie prowizji od obu stron jest jest niesmacznie bo nie wiadomo dla kogo pracują.

      Agata Stradomska

      (04/05/2025 - 17:26)

      Nie wiem czy pośrednicy narzekają, pewnie jak w każdej branży są bardziej i mniej zaangażowane osoby. Co do pobierania wynagrodzenia od obu stron transakcji, jest to bardzo częsty model współpracy, akceptowany z powodu rozłożenia kosztów. Ale też są pośrednicy, którzy pracują dla jednej strony transakcji, co artykułują klientom, nie zmienia to jednak faktu że druga strona transakcji może opłacać swojego agenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.