prowizja wynagrodzenie agenta nieruchomości pośrednika doradcy

Czy usługi pośrednictwa w Polsce są drogie?

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że usługi pośrednictwa są drogie. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że ich koszt jest skorelowany z wartością sprzedawanej nieruchomości, mogą nie wydawać się tanie. Przy porównaniu z innymi usługami cena usług pośrednictwa często jest wyższa. Od czego więc zależy koszt usługi pośrednictwa i jak on kształtuje się w porównaniu z innymi krajami? Czy za usługi pośrednictwa płacimy w Polsce drogo?

Od czego zależy koszt usługi pośrednictwa?

Koszt usługi pośrednictwa zależy od wielu czynników. W pierwszej kolejności zależy on od zakresu świadczonych przez biuro usług. Koszt usługi pośrednictwa może być wyższy, jeśli biuro oferuje szerszy zakres usług i wysoką jakość. Ponadto ze względu na rodzaj nieruchomości lub ich wartość, wynagrodzenie pośrednika może się różnić. Czy to są np. mieszkania, domy, działki a może obiekty komercyjne? Stopień trudności przy realizacji transakcji różnego rodzaju nieruchomości jest różny, dlatego prowizja może być wyższa lub niższa, adekwatna do prawdopodobnego czasu zaangażowania i poziomu trudności. Kolejne różnice mogą wynikać z regionu, w którym znajduje się nieruchomość. W większych miastach lub bardziej prestiżowych dzielnicach koszty pośrednictwa mogą być wyższe. Wysokość wynagrodzenia za pośrednictwo może także wynikać z renomy agencji. Markowe agencje nieruchomości, mające pozytywne opinie w branży, zazwyczaj pobierają wyższe prowizje. Dodatkowo, ceny usług pośrednictwa mogą ulec zmianie w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości, takiej jak podaż i popyt. Przykładowo, im mniejszy popyt, tym trudniej sprzedać nieruchomość więc cena usługi może być wyższa. Koszt usługi pośrednictwa może się również różnić w zależności od tego, czy biuro nieruchomości pobiera prowizję od sprzedającego czy od kupującego, czy też od obu stron.

Jak widać zróżnicowanie na rynku cen usług pośrednictwa może wynikać z wielu czynników, a rozpiętość może być nawet kilkukrotnie. Ważnym jest, aby wiedzieć dokładnie za co będziemy płacić jako klient, jaki poziom obsługi, kompetencji i zakres usług zostanie zrealizowany oraz czy zaproponowany przez biuro pakiet działań ma szansę doprowadzić do finalizacji transakcji.

Ile kosztują usługi pośrednictwa w Polsce na tle innych krajów?

W Polsce, koszty pośrednictwa wynoszą zazwyczaj od 2 do 5% wartości nieruchomości, co jak widać jest dość szerokim zakresem rozpiętości warunków.

W innych krajach Europy ceny pośrednictwa także różnią się w zależności od regionu i standardu usług. Na przykład, w Niemczech koszty pośrednictwa wynoszą zazwyczaj od 3 do 7% wartości nieruchomości, a we Francji od 5 do 10%. W Hiszpanii, Portugalii czy Grecji koszty pośrednictwa także są zazwyczaj wyższe niż w Polsce i wynoszą od 3 do 6% wartości nieruchomości. Jednakże, podobnie jak w Polsce, koszty te zależą od regionu, rodzaju nieruchomości, zakresu usług oraz renomy agencji.

W USA i Kanadzie pośrednicy nieruchomości mają znaczącą rolę w procesie transakcyjnym. W USA według danych National Association of Realtors, pośrednicy nieruchomości dokonują około 87% wszystkich transakcji na rynku nieruchomości. W Kanadzie natomiast, pośrednicy nieruchomości dokonują około 70% transakcji nieruchomościowych. Koszty pośrednictwa w tych krajach zależą od regionu (stanu) oraz rodzaju nieruchomości. W USA zazwyczaj wynoszą od 3 do 6% wartości nieruchomości, a w Kanadzie, koszty pośrednictwa są podobne i wynoszą zazwyczaj od 3 do 7% wartości nieruchomości.

Kto płaci prowizję pośrednika – kupujący czy sprzedający?

W Hiszpanii i Portugalii często występuje zwyczaj, że koszty pośrednictwa ponosi jedna strona – sprzedający, ale w praktyce zdarza się, że koszty są dzielone między kupującego i sprzedającego. W Grecji, koszty pośrednictwa są często negocjowane i mogą być podzielone między kupującego i sprzedającego.
W USA i w Kanadzie zwyczajowo to sprzedający płaci prowizję pośrednika i jest ona później dzielona pomiędzy pośrednika sprzedającego nieruchomość i pośrednika reprezentującego kupującego. Jednakże, na rynku nieruchomości w USA i w Kanadzie istnieją różne modele biznesowe i czasami kupujący może być zobowiązany do zapłaty części lub całości prowizji.

W Polsce prowizję pośrednika płaci strona, która zleca usługę zawierając umowę pośrednictwa. W niektórych modelach biur nieruchomości wynagrodzenie pośrednika płaci sprzedający w podwójnej wysokości, aby zwolnić kupującego z konieczności poniesienia tego kosztu. Bardzo często jednak dopuszczalne jest, aby każda ze stron zapłaciła za swoją obsługę przez pośrednika. Ostatecznie, koszty pośrednictwa są negocjowane między agencją a klientem i zależą od indywidualnej umowy między stronami.

Czy usługi pośrednictwa w Polsce są drogie i dlaczego muszą tyle kosztować?

Jak widać z powyższych porównań w większości wzmiankowanych krajów usługi pośrednictwa są droższe niż w Polsce. Jednak nawet tylko 3% od naliczane ceny nieruchomości (np. 500.000 zł) mogą dać kilkunastotysięczną (a nawet wyższą) kwotę, co wydawać się może sporą sumą. Dlaczego tak jest? Otóż usługi pośrednictwa w transakcjach nieruchomościami są kosztowne z kilku powodów. Po pierwsze, agenci nieruchomości muszą przeznaczyć dużo czasu i zasobów na zdobycie wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie, aby być w stanie profesjonalnie doradzać swoim klientom i przeprowadzać transakcje nieruchomościowe. Wymaga to także stałego podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmieniającego się rynku. Po drugie, agenci muszą ponosić koszty związane z prowadzeniem biura oraz marketingiem, aby dotrzeć do klientów i pozyskać nowe oferty sprzedaży nieruchomości. W niektórych krajach mogą być zobowiązani do opłacania opłat licencyjnych i ubezpieczenia. Po trzecie, agenci często pracują na zasadzie prowizji, co oznacza, że nie otrzymują wynagrodzenia, dopóki nie sprzedadzą lub nie wynajmą nieruchomości. Często prowizja jest podzielona między agenta nieruchomości a agencję z którą agent współpracuje.

Warto jednak pamiętać, że choć usługi pośrednictwa w transakcjach nieruchomości mogą wydawać się kosztowne, to agenci nieruchomości mogą zaoferować klientom wartość w postaci wiedzy eksperckiej, pomocy w negocjacjach oraz zaoszczędzenia czasu i wysiłku potrzebnego do samodzielnego przeprowadzenia transakcji, co ma zdecydowanie większą wartość niż zapłacona prowizja.

Poprzedni artykuł: Biuro czy zespół? Od czego zacząć i jakich błędów uniknąć rozwijając swoją strukturę?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

    Dorota

    (15 maja 2023 - 13:10)

    Agato, usługi w nieruchomościach są zazwyczaj drogie tylko dla tych, którzy posiadają lub celują w najtańsze na rynku nieruchomości… i to niezależnie od wysokości prowizji jaką się ustali. Dla takiego klienta zawsze jest drogo. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *