Kupuję mieszkanie od dewelopera - co warto wiedzieć decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Kupuję mieszkanie od dewelopera – co warto wiedzieć decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Mieszkania nowe mają wiele zalet. Zazwyczaj mają przyjazne rozkłady pomieszczeń, które dodatkowo można łatwo dokonać w nich modyfikacji, zmieniając ich układ dla siebie. Znajdują się na zamkniętych osiedlach, bezpiecznych, często z zielonym patio z placem zabaw dla dzieci czy częścią rekreacyjną. W nowych inwestycjach przewidziane są miejsca na samochody czy rowery. Z tych powodów wiele osób kupując mieszkanie kieruje swój wybór w stronę nowych. Kupuję mieszkanie od dewelopera – co warto wiedzieć decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Na rynku pierwotnym oferowane są zarówno lokale w inwestycjach zakończonych, jak i te, których planowane oddanie do użytkowania jest za kilka lub kilkanaście miesięcy. Im krótszy czas od podpisania umowy do przekazania kluczy, tym niższe koszty finansowe poniesiemy. Jeżeli równocześnie opłacamy wynajęte lokum, bezpośrednie korzyści z zakupu gotowego już mieszkania mogą być znaczące. 

Deweloperzy rozpoczynają sprzedaż już na wczesnym etapie budowy. Wtedy dostępne są wszystkie lokale. W miarę upływu czasu dostępność ich się zmniejsza, a w pierwszej kolejności schodzą najciekawsze pozycje. W niektórych przypadkach im bliżej zakończenia budowy, tym wyższe ceny lokali. Łatwiej też negocjować warunki zakupu lokalu we wcześniejszej fazie budowy, gdyż deweloperom zależy na jak najszybszej sprzedaży. Wszak “czas to pieniądz”.

Kupując mieszkanie, którego nie ma – trzeba wykazać się pewną wyobraźnią przestrzenną. Pomogą w tym makiety dostępne w biurach sprzedaży oraz rzuty i plany, które deweloper udostępnia. Warto też wybrać się na wizję lokalną, obejrzeć sąsiedztwo i spróbować sobie wyobrazić np. jaki będzie widok z naszego okna. Jeśli inwestycja jest realizowana w etapach i część budynków jest już gotowa lub prawie gotowa, warto spytać o możliwość obejrzenia podobnego mieszkania. Być może deweloper dysponuje jeszcze kluczami i umożliwi nam oględziny. 

Znalezienie idealnego rozkładu nie zawsze jest łatwe. Im wcześniejszy etap inwestycji, tym łatwiej i taniej wdrożyć pewne zmiany w układzie mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jeśli wskutek naszych zmian zwiększy się powierzchnia lokalu, deweloper skrupulatnie ją przeliczy i zaktualizuje cenę. Kiedy lokal jest gotowy zmiany będą mogły być zrealizowane już po odbiorze kluczy, we własnym zakresie, co może znacząco podnieść koszt adaptacji lokum do naszych potrzeb.

Mieszkania na rynku pierwotnym będą wymagać wykończenia. Jeśli nie mamy specjalnych wymagań możemy skorzystać z gotowych pakietów wykończeniowych, które często oferują deweloperzy. Jeśli chcemy wykańczać we własnym zakresie i mamy sprawdzoną ekipę fachowców, im z większym wyprzedzeniem zgłosimy się do nich, tym większa szansa, że znajdą czas w odpowiadającym nam terminie. Dobre, solidne ekipy mają zarezerwowane terminy nawet na dwa lata naprzód!

Kiedy wybierzemy mieszkanie, procedura zazwyczaj wygląda w ten sposób: 

  • Podpisujemy umowę rezerwacji i wpłacamy zaliczkę. Deweloper blokuje wybrane mieszkanie na pewien okres (od kilku dni do kilku tygodni), a w tym czasie można już złożyć dokumenty, w którym zamierzamy zaciągnąć kredyt.
  • Podpisujemy umowę deweloperską w formie aktu notarialnego. W tej umowie znajdują się zobowiązania dewelopera do wybudowania mieszkania w określonym terminie, a także wszystkie istotne warunki związane z zakupem mieszkania, w tym harmonogram wpłat. 
  • Po zakończeniu budowy, kiedy lokal jest już oddany do użytkowania, a my zapłaciliśmy deweloperowi wymagane w harmonogramie środki, ponownie czeka nas wizyta u notariusza, celem sporządzenia umowy sprzedaży i ustanowienia odrębnej własności lokalu, wtedy też zostaje również uruchomiona procedura założenia dla mieszkania księgi wieczystej.
  • Po protokolarnym przekazaniu kluczy możemy rozpocząć prace wykończeniowe, a także zaczynajmy opłacać czynsz za mieszkanie. 

AS [30-11-2019] Kupuję mieszkanie od dewelopera – co warto wiedzieć decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *