Mieszkanie w kamienicy - czy warto kupować?

Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupować?

Czy warto kupować mieszkanie w kamienicy? Kamienica to budynek mieszkalny, murowany z cegły lub kamienia, przynajmniej jednopiętrowy, stojący w zwartym szeregu innych domów. Kamienice były podstawą miejskiego budownictwa mieszkaniowego od średniowiecza po drugą połowę XX wieku.

Dziś na rynku można spotkać wiele mieszkań w kamienicach, które są wystawione na sprzedaż, a ich ceny często przewyższają podobne mieszkania usytuowane w blokach z płyty czy zbudowanych w technologii ramy H. Skoro są droższe, to czy warto w nie inwestować?

Mieszkanie w kamienicy ma wiele plusów.
To przede wszystkim grube ściany, dzięki którym mieszkania są cieplejsze i bardziej akustycznie izolowane od sąsiadów.
Również powierzchnie mieszkań w kamienicach są większe niż przeciętne lokale w blokach, pomieszczenia są bardziej przestronne i co bardzo istotne – wyższe niż w innych budynkach.
Wiele kamienic ma bardzo unikatowe elewacje i jeśli są lub będą zrewitalizowane ich wygląd może być bardzo imponujący i reprezentacyjny. Podobnie części wspólne – podwórka, klatki schodowe mogą wywierać bardzo pozytywne wrażenie na gościach.
Niektóre kamienice mają swoje piękne historie związane z ich znanymi mieszkańcami, które dodatkowo uatrakcyjniają daną lokalizację.
Ich położenie to bardzo często ważne ulice, śródmiejskie dzielnice, elegancka i prestiżowa okolica.

Dlatego mieszkania w kamienicach często są wykorzystywane przez biura i kancelarie na swoje reprezentacyjne siedziby.

Ale mieszkanie w kamienicach to nie są same plusy. Decydując się na takie mieszkanie trzeba wziąć pod uwagę także kilka zagrożeń i trudności, jak:
Brak miejsc postojowych, i garaży – niestety wiele kamienic, szczególnie przedwojennych nie było projektowanych dla posiadaczy czterech kółek. Samochody nie stanowiły koniecznego wyposażenia większości rodzin, dlatego jeśli nawet są takowe – to dostępne tylko dla wybranych.
Plany mieszkań nie zawsze odzwierciedlają obecne potrzeby, a nie zawsze będzie możliwa dowolna zmiana aranżacji. Wiele instalacji była „dokładana” do istniejącego lokalu, więc każda przebudowa może wymagać nakładów na wymianę instalacji.
Niestety, mieszkania w kamienicy zazwyczaj mają nieduże balkony, a w budynkach często nie ma windy.
Usytuowanie budynku blisko ulicy, może mieć negatywne konsekwencje związane z hałasem i zapachem spalin.

Dlatego decydując się na zakup mieszkania w kamienicy trzeba wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy, aby się później nie rozczarować.

Jeżeli szukasz takiego mieszkania, a nie czujesz się na siłach samodzielnie podejmować decyzji, pomóc Ci może dobry agent nieruchomości / Doradca ds. nieruchomości, który przeanalizuje wszystkie aspekty, pokaże dostępne na rynku oferty, sprawdzi dokumenty, doradzi i pomoże z negocjacjami. Jeśli szukasz nieruchomości w Warszawie lub Trójmieście – Doradcy Białe Lwy są do Twojej dyspozycji.

[11-03-2021] AS Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupować?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Komentarze

  Karolina

  (12 marca 2021 - 14:22)

  Świetny artykuł, który pokazuje uroki mieszkania w kamienicy, a także wady, które należy rozważyć. Fakt, że biura nieruchomości, jak i pośrednicy pomogą oraz doradzą w kwestii kupna/wynajmu lokum w takiej nieruchomości. 😉

  Pozdrawiam, milton-nieruchomosci.pl

  Iga

  (25 kwietnia 2021 - 18:38)

  Świetny tekst! Dobrze wyjaśnia temat kamienic. Kilka ciekawych rad, które dobrze wiedzieć. 🙂

  Pozdrawiam,
  Iga
  milton-nieruchomosci.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *