najem krótko czy długoterminowy

Kupię mieszkanie pod wynajem – część 2: Najem krótko czy długoterminowy?

Najem krótko czy długoterminowy – to ważna decyzja strategiczna, którą warto abyśmy podjęli na początku naszej drogi poszukiwania mieszkania pod inwestycję. W zależności od tego, której z tych opcji będziemy bliżej – będzie to miało znaczenie przy wyborze lokalizacji, powierzchni czy urządzenia lokalu.

Wynajmowanie mieszkania na doby pozwala więcej zarobić, ale też wyższe są z tym związane koszty (sprzątanie, marketing, serwisy rezerwacyjne) i wymaga znacznego zaangażowania lub wynajęcia specjalistycznej firmy zarządzającej, z którą trzeba będzie podzielić się zyskiem. Przy najmie hotelowym należy liczyć się ze zmianami w zakresie płaconych podatków, zmianą sposobu użytkowania lokalu czy ograniczeniami legislacyjnymi, które mogą się pojawić w przyszłości.

Wynajmowanie mieszkań na długi termin (miesiące, lata) jest mniej absorbujące i umożliwia osiąganie regularnego dochodu. Takie lokale zazwyczaj wymagają mniejszych nakładów zarówno początkowych, jak i w trakcie działalności (mniej zniszczeń, uszkodzeń czy dewastacji).

Jeżeli nie mamy preferencji na tym etapie, można zastanowić się jaka forma będzie najlepsza dla wybranego przez nas mieszkania w późniejszym czasie. Jednak, jeśli chcielibyśmy aby był to określony rodzaj wynajmu optymalnie jest uwzględnić to już ta etapie wyboru lokalizacji.

Coraz bardziej popularną formą aktywnego lokowania oszczędności jest zakup mieszkania, z myślą o jego dalszym wynajmie. “Kupię mieszkanie pod wynajem” to pytanie, z którym zwraca się wiele osób, oczekując jakichś wskazówek czy porad, a najlepiej wskazania najlepszego, dostępnego na rynku mieszkania pod wynajem.

Jak wybrać właściwie swoje pierwsze mieszkanie pod wynajem? Na co uważać, aby ustrzec się błędów? Czym kierować się w ustalaniu kryteriów wyboru? Na te pytania nie zawsze znajdziemy, jedną uniwersalną odpowiedź. Tym niemniej w postaram się wskazać najważniejsze kierunki.

Najem długo czy krótkoterminowy, budżet, lokalizacja, wielkość lokalu, udogodnienia, urządzenie i wyposażenie mieszkania – to kolejne obszary, które trzeba przeanalizować decydując się zainwestować w lokal na wynajem. Zapraszam do kolejnych artykułów na blogu.

W poprzednim artykule analizowaliśmy kwestie związane z budżetem.

Kupię mieszkanie pod wynajem – część 2: najem krótko czy długoterminowy?

AS [09-05-2019]

Zaciekawił Cię ten temat, a może masz jakieś pytanie?

Napisz do mnie: [email protected]  lub zadzwoń: 662-307-207

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *