Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy. Ile można zarobić?

Wynajem mieszkania na doby to coraz bardziej powszechny sposób na spędzenie weekendu czy tygodnia w większości popularnych turystycznie miast na świecie. W Polsce coraz bardziej zyskuje uznanie. Zamiast wynajmować pokój w hotelu czy pensjonacie turyści lub osoby przebywające na wyjeździe służbowym wybierają apartament urządzony w bloku mieszkalnym, apartamentowcu lub kamienicy. Daje to większą prywatność, niezależność, umożliwia przyrządzenie posiłków we własnym zakresie i spore oszczędności. Coraz większa popularność serwisów takich jak Airbnb czy booking.com ułatwia skojarzenie najemców z właścicielami takich mieszkań. Są też firmy profesjonalnie zarządzające apartamentami hotelowymi, co pozwala właścicielowi zarabiać na wynajmie bez osobistego angażowania się.

Takie rozwiązania sprawdzą się w miastach, gdzie jest wielu przyjezdnych. Warszawa, Kraków czy Gdańsk – to typowe przykłady lokalizacji w Polsce, gdzie na wynajem krótkoterminowy będzie popyt przez cały rok. Dobrze też wyglądają miejscowości turystyczne – czy to w górskich czy w nadmorskich kurortach. Tu jednak należy wkalkulować większą sezonowość. Oferowanie mieszkań na doby może sprawdzić się w wielu innych miejscach o niewystarczającej lub bardzo drogiej bazie noclegowej.

Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto przeanalizować lokalny rynek i sprawdzić jak wygląda popyt i podaż. Być może uda znaleźć się niszę, którą będziemy mogli wypełnić.

Warto też znać miejsca, do których udają się przyjezdni – mogą być to atrakcje turystyczne czy centra konferencyjno-biznesowe. Im bliżej tych obiektów – tym prawdopodobniej nasza oferta będzie atrakcyjniejsza. Nie bez znaczenia jest dogodna komunikacja z lotniskiem, dworcem a także z centrum miasta. Nie wszyscy goście przyjadą samochodami. Im łatwiej dostaną się do kluczowych punktów – tym chętniej u nas zamieszkają.

Co do zasady, mieszkania na wynajem krótkoterminowy nie muszą być bardzo duże. Osoby zamieszkujące kilka dni nie potrzebują warunków pałacowych. Nieduże sypialnie i salonik z kanapą, aneksem kuchennym i miejscem na stół oraz wygodna łazienka – zaspokoją potrzeby wielu gości. Balkon podniesie atrakcyjność apartamentu, ale nie jest niezbędny.  Takie mieszkanie musi być umeblowane i kompletnie wyposażone w codzienne sprzęty i akcesoria – telewizja, bezprzewodowy internet, naczynia i przybory kuchenne, żelazko czy suszarka do włosów są konieczne na wyposażeniu. Budynek, w którym będzie znajdować się mieszkanie również ma znaczenie. Goście preferują mieszkania w nowych budynkach typu apartamentowego lub zadbanych kamienicach.

Mieszkania dla dwóch osób (na podstawie booking.com) zaczynają się w Warszawie od około 150 zł za dobę (przeciętnie około 300 zł). Większe lokale, które mogą pomieścić nawet 3-4 osoby, kosztują 250 zł i więcej (nawet 500-800 zł). Na typowych mieszkaniach dwupokojowych (salon z rozkładaną kanapą + sypialnia) w Warszawie lub w miejscowościach wypoczynkowych można zarobić rocznie około 30.000 – 35.000 złotych. Na ostateczny wynik będzie mieć wpływ zarówno atrakcyjność lokalizacji, czas, przez który lokal będzie wynajęty (szacuje się, że w dobrej lokalizacji mieszkanie będzie wynajęte przez 40-60% dni w roku), jak i nakłady które zostaną poniesione na inwestycje.

Przykładowa kalkulacja dla mieszkania 35 mkw. – 2 pokoje (sypialnia + salon):

Zakup mieszkania (35 mkw.) 300 000 zł
Remont lub wykończenie 35 000 zł
Umeblowanie i wyposażenie 15 000 zł
Inwestycja razem 350 000 zł
Przychód dzienny 300 zł
Obłożenie 40%
Przychód miesięczny 3600 zł
Koszty bieżące (media, sprzątanie, art. higieniczne, marketing) 1000 zł
Roczny dochód 31 200 zł

Ta inwestycja zwróci się po około 11 latach. Natomiast dokonując własnych kalkulacji należy przyjąć dane z konkretnego rynku, a także porównać wyniki z możliwościami jakie możemy uzyskać wynajmując mieszkanie w długim terminie.

Musimy liczyć się również z tym, że mieszkanie wynajmowane hotelowo będzie wymagać nakładów czasowych na promocję i obsługę gości. Odpowiadanie na zapytania, prowadzenie kalendarza rezerwacji, sprzątanie, wszystkie naprawy, wydawanie i odbiór kluczy to zajęcia czasochłonne. Jeśli zlecimy to wyspecjalizowanej firmie, pomniejszymy dochód o około 20-40%.

Turystyka oraz podróże biznesowe powodują, że ten rynek wciąż się rozwija. Z oferty najmu krótkoterminowego chętnie korzystają też obcokrajowcy odwiedzający nasz kraj. Dziś nie wydaje się, aby ten rynek był już nasycony, choć może okazać się że budowa kilku apart-hoteli w niewielkiej miejscowości może wyczerpać na jakiś czas potrzeby w danej lokalizacji. Dlatego przed podjęciem decyzji warto osobiście przeanalizować rynek, nie zdając się wyłącznie na informacje zawarte w folderach promocyjnych firm oferujących inwestycje w takie lokale.

 

Agata Stradomska 1.12.2017 Najem krótkoterminowy. Ile można zarobić?

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *