Opodatkowanie dochodów z tytułu najmu

Podatki z tytułu najmu lokali mieszkalnych

Opodatkowanie dochodów z tytułu najmu lokali mieszkalnych osiąganych poza działalnością gospodarczą może odbywać się na jeden z dwóch sposobów – ryczałtowo lub na zasadach ogólnych.

Zawsze dochodem jest cała kwota czynszu, który płaci najemca. Do dochodu nie zaliczamy jedynie opłat eksploatacyjnych (np. opłaty za media – prąd, gaz itp.), jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Różnica polega na wysokości płaconego podatku oraz możliwości (lub nie) odliczania kosztów uzyskania przychodu (jak wydatki remontowe, wydatki na wyposażenie mieszkania, amortyzacja itp.).

W przypadku podatku w formie ryczałtu wynosi on 8,5% od dochodu (czynszu najmu), ale nie możemy odliczyć żadnych kosztów jego uzyskania. Do czynszu najmu można jednak nie zaliczać opłat z tytułu mediów, jeśli najemca jest obowiązany je pokrywać.

Taka forma opodatkowania często wybierana jest przez osoby posiadające do wynajmu jedno mieszkanie, które nie chcą prowadzić skomplikowanej buchalterii rozliczeniowej oraz osób osiągających wysokie dochody z innych źródeł, gdyż w przypadku ryczałtowego podatku dochody z najmu nie sumują się z innymi, co mogłoby powodować np. przejście do wyższej skali podatkowej.

Dotychczas, aby skorzystać z tej formy opodatkowania należało zawiadomić Urząd Skarbowy o wyborze formy ryczałtowego rozliczania się z podatku do 20-go dnia miesiąca następnego miesiąca po uzyskaniu pierwszego przychodu. Od 2019 roku wystarczy wysłać odpowiednią zaliczkę do Urzędu Skarbowego z tytułu zryczałtowego podatku od najmu (PPE), nie trzeba dodatkowego zgłoszenia. Zaliczki wyliczamy i wpłacamy samodzielnie, do 20-go dnia kolejnego miesiąca po uzyskanym przychodzie (wpłacie od najemcy), a do końca stycznia 2019 składamy deklarację podatkową (PIT-28) obejmującą dochody z poprzedniego roku. Deklarację za kolejne lata będziemy już mogli składać do połowy lutego.

W przypadku wyboru podatku na zasadach ogólnych płacimy podatek wg skali podatkowej, w której jesteśmy. Nie zawiadamiamy Urzędu Skarbowego, a dochody uwzględniamy w rocznej deklaracji PIT. Korzystając z tej formy opodatkowania mamy prawo do odliczenia udokumentowanych kosztów, jakie ponosimy, np. funduszu remontowego, opłat do wspólnoty za zarządzanie, kosztów pośrednictwa czy wydatków na malowanie mieszkania.

Wybór formy opodatkowania możemy zmienić w każdym roku przed 20 stycznia, powiadamiając o tym właściwy Urząd Skarbowy.

[AS] 26-01-2019 Opodatkowanie dochodów z tytułu najmu lokali mieszkalnych

Agata Stradomska Autor

Moją pasją są nieruchomości. Od ponad 10 lat pomagam klientom sprzedawać i wynajmować mieszkania, domy i działki. Jeśli planujesz sprzedać lub wynająć nieruchomość - zapraszam do kontaktu. Zadzwoń: tel: 662-307-207 lub napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.