Możliwość uzyskiwania dodatkowego dochodu sprawia, że wiele osób, które mają wolne lokum decydują się je wynająć. O czym należy pamiętać zawierając umowę najmu?
Pisemna forma umowy ogranicza pole do późniejszej interpretacji i nieporozumień. Należy w niej wskazać m.in. cel najmu (np. mieszkaniowy), kwotę czynszu, inne koszty ponoszone przez najemcę (prąd, inne media), termin płatności, czas, na który jest zawarta oraz wysokość kaucji. Umowa powinna być skonstruowana szczegółowo, gdyż będzie podstawą późniejszych rozstrzygnięć, gdyby doszło do sporu.
Umowa zawarta na czas oznaczony kończy się z upływem jej terminu. W przypadku umowy na czas nieoznaczony, wypowiedzenie jej przez właściciela może nastąpić wyłącznie w przypadkach wskazanych w przepisach.
Sprawdzamy komu wynajmujemy mieszkanie na podstawie dokumentów tożsamości. Warto również zainteresować się czy sytuacja finansowa najemców pozwoli na terminowe regulowanie zobowiązań.
Z pobranej kaucji można będzie pokryć zarówno zaległości, jak również i zrekompensować szkody dokonane przez najemcę.
Sporządzamy protokół zdawczo-odbiorczy, który oprócz stanów liczników zawiera dokładny opis pozostawionego wyposażenia lokalu oraz jego stan. Można go uzupełnić o dokumentację zdjęciową. Dokument ten będzie podstawą do przyszłych rozliczeń.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wynajmie mieszkania lub domu – zachęcamy do kontaktu z naszymi agentami w biurach w Wilanowie lub na Mokotowie.
Agata Stradomska 3.11.2017 Wynajem mieszkania – o czym należy pamiętać w umowie